Vývoj pojistného trhu v ČR po roce 2004 v kontextu makroekonomických ukazatelů

Název práce: Vývoj pojistného trhu v ČR po roce 2004 v kontextu makroekonomických ukazatelů
Autor(ka) práce: Hrubanová, Magdalena
Vedoucí práce: Fischer, Jakub
Oponenti práce: Houžvičková, Helena
Tato bakalářská práce se zabývá pojistným trhem v ČR po roce 2004. Hlavním cílem této práce je ověřit hypotézu, že vývoj pojistného trhu dle odvětvových statistik odpovídá vývoji dle národních účtů. Tuto hypotézu se snažím dokázat porovnáním vývoje předepsaného pojistného s hrubou přidanou hodnotou. Na základě analýzy odchylek bazických indexů, temp růstu a vypočítáním korelačního koeficientu cyklických složek časových řad daných ukazatelů zamítám stanovenou hypotézu. Za hlavní důvod zamítnutí hypotézy považuji odlišnost metodiky obou ukazatelů. Jako vedlejší cíl stanovuji analýzu pojistného trhu pomocí vybraných makroekonomických ukazatelů a jejich porovnání s celou ekonomikou. V této části analyzuji hrubou přidanou hodnotu, zaměstnanost, mzdy a platy a produktivitu práce. V poslední části charakterizuji pojistný trh v ČR pomocí následujících ukazatelů: náklady na pojistná plnění, škodovost, pojištěnost a propojištěnost.
Klíčová slova: indexní analýza; Hodrick-Prescottův filtr; předepsané pojistné; hrubá přidaná hodnota; pojistný trh
Název práce: The development of the insurance market in the Czech Republic after 2004 in the context of macroeconomic indicators
Autor(ka) práce: Hrubanová, Magdalena
Vedoucí práce: Fischer, Jakub
Oponenti práce: Houžvičková, Helena
This bachelor thesis describes the insurance market in the Czech Republic in 2004. The main goal of this thesis is to prove the hypothesis statement saying that the increase of the insurance market in each department statistics is corresponding with the increase of the national account system. I am trying to prove this hypothesis by comparing the compulsory insurance premiums and the gross value added. Based on the analysis of basic index deviations, the growth rates and the calculation of the correlation coefficient of the cyclic components of time series of the given indicators, the null hypothesis will be rejected. I consider the difference between the two methodologies as the main reason of the rejection. The secondary objective is the analysis of the insurance market using selected macroeconomic indicators and its comparison with the global economy. In this section I will analyze the gross value added, the employment, the income and the labor productivity. In the last part the insurance market in the Czech Republic will be analyzed using the following indicators: claims costs, loss, penetrance and density.
Klíčová slova: Hodrick-Prescott filtr; Index Analysis; Gross Value Added; Premium written; Insurance Market

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonomické statistiky