Mezinárodní srovnání ukazatelů z EU-SILC

Autor(ka) práce: Trezzi, Bohdana
Vedoucí práce: Mazouch, Petr
Oponenti práce: Zelený, Martin
Bakalářská práce se zabývá srovnáním vybraných ukazatelů v rámci šetření EU-SILC a s ním souvisejících ukazatelů projektu Evropa 2020. Srovnání je provedeno pro Českou republiku a Německo. Data, se kterými se pracuje v rámci této bakalářské práce, byla získána z databází Statistického úřadu Evropské unie (Eurostat). V této práci jsou analyzovány tyto následující ukazatele: (1) míra zaměstnanosti, (2) počet osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením a (3) střední délka života. Metodou časových řad je provedena analýza vývoje vybraných ukazatelů a predikce jejich vývoje do roku 2020 a porovnány predikované hodnoty s hodnotami stanovenými cíli projektu Evropa 2020 pro vybrané země, tj. Českou republiku a Německo, a tím ověřena správnost nastavení těchto cílů.
Klíčová slova: Evropa 2020; metoda časových řad; střední délka života; míra zaměstnanosti ; EU-SILC; osoby ohrožené chudobou a sociálním vyloučením
Název práce: EU-SILC Indicators International Comparison
Autor(ka) práce: Trezzi, Bohdana
Vedoucí práce: Mazouch, Petr
Oponenti práce: Zelený, Martin
This thesis is focused on comparison of selected indicators within EU-SILC and project Europe 2020. Data for analysis were used from databases of Statistical Office of the European Union (Eurostat). Following selected indicators are analysed: employment rate, people at risk of poverty or social exclusion, life expectancy. Trend-cycle series are used for analysis of selected indicators and values predicted for the year 2020 which are then compared with project Europe 2020 goals for countries the Czech Republic and Germany and in this way setting of these goals validated.
Klíčová slova: EU-SILC; employment rate; Europa 2020; Time-series methods; life expectancy; people at risk of poverty or social exclusion

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistika a ekonometrie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonomické statistiky