Název práce: Porovnání vývoje naděje dožití a dalších charakteristik délky života ve vybraných evropských zemích
Autor(ka) práce: Lengsfeldová, Tereza
Vedoucí práce: Dotlačilová, Petra
Oponenti práce: Antovová, Michaela
Tato bakalářská práce porovnává charakteristiky délky života v České republice, Norsku a Španělsku v období 1960-2014. Cílem práce je analyzovat vývoj úmrtnosti pomocí naděje dožití a pravděpodobné délky života ve vybraných věcích 0, 65 a 80 let a normální délky života. Klesající kojenecká úmrtnost a dále lepší úmrtnostní poměry starších osob pozitivně působí na růst délky života i po dokončení demografického přechodu. Avšak v souvislosti s tím dochází ke stárnutí populace, kdy se lidé dožívají stále vyššího věku a jejich počet přibývá. To má za následek přibližování zkoumaných charakteristik. Dlouhodobý rozdílný vývoj úmrtnosti napříč věkovou strukturou Evropu regionálně diferencoval, v rámci země pak dochází k prohlubování rozdílů mezi pohlavími, kdy se život žen značně prodloužil oproti mužům a dožívají se tak o několik let vyššího věku. Novým trendem se stává snižování těchto rozdílů. Práce taktéž zkoumá tyto změny a rozdíly, aby tak mohla být prokázána či vyvrácena konvergence jak mezi pohlavími, tak mezi vybranými charakteristikami délky života.
Klíčová slova: kojenecká úmrtnost; konvergence; naděje dožití; paradox střední délky života; normální délka života; pravděpodobná délka života
Název práce: Comparison of the development of life expectancy and other characteristics of length of life in selected European countries
Autor(ka) práce: Lengsfeldová, Tereza
Vedoucí práce: Dotlačilová, Petra
Oponenti práce: Antovová, Michaela
The bachelor thesis compares characteristics of length of life in the Czech Republic, Norway and Spain in the period 1960-2014. The aim is to analyse the mortality process using life expectancy and median length of life at selected ages 0, 65 and 80 years and modal age at death. Decreasing infant mortality and better death rates for older persons positively still affect growth of lengths of life after completion of demographic transition. However, it leads to ageing population when people are dying at older age and number of these people is growing. This has the effect of assimilation of examined characteristics. Long-term different development of mortality through age structure has divided Europe into regions, consequently has occurred higher within-country gender difference. Women live longer than men. The new trend is reduction of gender difference at almost every age. It also researches these changes and differentials to prove or disprove convergence between men and women and selected characteristics of length of life.
Klíčová slova: convergence; paradox of life expectancy; modal age at death; life expectancy; infant mortality; median length of life

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Sociálně ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra demografie