Přístup ke stresovému testování bank na úrovni EU

Název práce: Přístup ke stresovému testování bank na úrovni EU
Autor(ka) práce: Likovská, Veronika
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Diplomová práce se zabývá stresovými testy na úrovni EU, jakožto specifickým nástrojem, který Evropská bankovní asociace používá k vyhodnocení finanční stability bankovního sektoru. Hlavním cílem práce je poskytnout čtenáři analýzu stresových testů prováděných EBA. V souvislosti s tím se v praktické části zabývám nejen metodologickou stránkou, nýbrž i samotnými výsledky posledních zveřejněných testů z roku 2016. Vzhledem k vysoké nákladnosti celého procesu považuji za důležité zhodnotit také možnosti širšího využití stresového testování a vnímání testů samotnými bankami, které jsou jeho předmětem. Tato problematika je analyzována na základě průzkumu KPMG ve čtvrté kapitole předkládané práce.
Klíčová slova: stresové testy; systémové riziko; finanční stabilita; systémově významné instituce; banky; Evropská bankovní asociace
Název práce: European Union approach to stress testing of banks
Autor(ka) práce: Likovská, Veronika
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
The diploma thesis deals with stress testing as a specific tool which is used by European Banking Association for banking sector financial stability assessment. The main aim is to provide reader with analysis of EBA stress testing. Both the EBA methodology and 2016 results are analyzed in second part. Due to high costs spend on stress testing process I consider practical usage from the bank point of view as very important. This issue is discussed in fourth part of this thesis.
Klíčová slova: stress tests; financial stability; systemically important institutions; banks; European Banking Authority; systemic risk

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky