Metody vizualizace dat pomocí statistického výpočetního prostředí R

Název práce: Metody vizualizace dat pomocí statistického výpočetního prostředí R
Autor(ka) práce: Hanková, Monika
Vedoucí práce: Procházka, Jiří
Oponenti práce: Malá, Ivana
Grafické zpracování dat je pro statistiku mnohdy klíčovým elementem analýzy. Tato práce zkoumá metody vizualizace dat ve statistickém výpočetním prostředí R, které díky přídavným balíčkům nabízí různé nástroje zobrazování grafů. Zobrazování dat může být mnohem komplikovanější, než se může zdát, pozornost je v této práci věnována celkovému propojení balíčků, ale hlavně způsobům vizualizace dat v základním balíčku, balíčku ggplot2 a lattice. Tyto balíčky jsou postaveny na teoretických základech tradičního grafického modelu v R, modelech grammar of graphics a trellis plotting. Jednoduchý přehled rozdílů mezi jednotlivými balíčky poskytuje interaktivní shiny aplikace, která vybraná data zobrazí pomocí pár kliků pro všechny tři balíčky.
Klíčová slova: ggplot2; graf; vizualizace dat; lattice; shiny; R
Název práce: Data Visualisation Methods in the Statistical Computational Programme R
Autor(ka) práce: Hanková, Monika
Vedoucí práce: Procházka, Jiří
Oponenti práce: Malá, Ivana
Visualisation is a key element for analysis in statistics. This thesis describes data visualisation methods in the statistical computational programme R which, thanks to add-on packages, contains several tools for plotting. Data visualisation may be much more complicated than it seems to be, the focus is aimed at the general connection between packages as well as the particular visualisation of base graphics, ggplot2 and lattice package. These packages are built based on the traditional graphical model in R, grammar of graphics and trellis plotting. The interactive shiny app provides an overall view about how the data are visualised by each package.
Klíčová slova: lattice; R; data visualisation; plot; shiny; ggplot2

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra statistiky a pravděpodobnosti