Název práce: Vývoj ekonomických indikátorov v krajinách bývalého východného bloku po vstupe do Európskej únie
Jazyk práce: Slovensky
Táto bakalárska práca sa zaoberá zmenou ekonomickej situácie, ekonomickej výkonnosti v krajinách bývalého východného bloku po vstupe do Európskej únie. Analyzované krajiny sú Slovensko, Estónsko, Slovinsko spolu s Bulharskom a Rumunskom. Primárnym cieľom práce je na základe vybraných makroekonomických indikátorov analyzovať pozitívne či negatívne následky vstupu krajín do EÚ na ekonomickú výkonnosť krajiny, ale i analyzovať vývoj ekonomiky za celé sledované obdobie. Ďalším cieľom je analyzovať závislosť medzi vybranými ekonomickými indikátormi. Na samotnú analýzu sú využité výpočty priemerného tempa rastu, priemerného absolútneho prírastku a korelačného koeficientu. Ďalšou metódou pri analýze problematiky je dekompozícia časových rad ekonomických indikátorov na trendovú a cyklickú zložku pomocou Hodrickovho Prescottovho filtru a zhodnotenie koherencie medzi vybranými indikátormi. Prínosom práce je porovnať ekonomickú výkonnosť krajiny pred a po vstupe do EÚ a následne zodpovedať otázku, či by bol vstup do EÚ prospešný pre krajiny, ktoré sa zatiaľ nezaradili medzi členské štáty EÚ. Analýza je spracovaná na základe dát dostupných v databáze Eurostatu za pomoci softwarov EViews a MS Excel.
Klíčová slova: dekompozícia časových rad; nezamestnanosť; hrubý domáci produkt; inflácia; Európska únia; východný blok
Název práce: Vývoj vybraných ekonomických indikátorů zemí bývalého východního bloku po vstupu do EU
Jazyk práce: Slovensky
Tato bakalářská práce se zabývá změnou ekonomické situace, ekonomické výkonnosti v zemích bývalého východního bloku po vstupu do Evropské unie. Analyzované země jsou Slovensko, Estonsko, Slovinsko spolu s Bulharskem a Rumunskem. Primárním cílem práce je na základě vybraných makroekonomických indikátorů analyzovat pozitivní či negativní následky vstupu zemí do EU na ekonomickou výkonnost země, ale i analyzovat vývoj ekonomiky za celé sledované období. Dalším cílem je analyzovat závislost mezi vybranými ekonomickými indikátory. Na samotnou analýzu jsou využity výpočty průměrného tempa růstu, průměrného absolutního přírůstku a korelačního koeficientu. Další metodou při analýze problematiky je dekompozice časových řad ekonomických indikátorů na trendovou a cyklickou složku pomocí Hodrickovo Prescottova filtru a zhodnocení koherence mezi vybranými indikátory. Přínosem práce je porovnat ekonomickou výkonnost země před a po vstupu do EU a následně zodpovědět otázku, zda by byl vstup do EU prospěšný pro země, které se zatím nezařadily mezi členské státy EU. Analýza je zpracována na základě dat dostupných v databázi Eurostatu za pomoci softwarů EViews a MS Excel.
Klíčová slova: hrubý domácí produkt; inflace; nezaměstnanost; východní blok; Evropská unie; dekompozice časových řad
Název práce: The development of the selected economic indicators of the former Eastern Block countries after accession to the European Union
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis analyses the level of the change of the economic situation and performance in the countries which were part of the Eastern block in the past after joining the European Union. The selected countries are Slovakia, Estonia, Slovenia, Bulgaria and Romania. The main objective of this thesis is to analyze, on the basis of selected economic indicators, the positive and negative consequences of the countries entry into the EU on the economic performance of the country, but also to analyze the development of the economy over the whole period under review. Another objective is to analyze the dependence between the selected economic indicators. The calculation itself is based on the calculations of the average growth rate, the average absolute increment and the correlation coefficient. Another method used in the analysis is the decomposition of the times series of the economic indicators to the trend and cyclic component using Hodrick Prescott filter and the evaluation of the coherence among chosen indicators. The benefit of this work is to compare the economic performance of the selected countries before and after joining EU and then to answer the question whether the entry into the EU would be beneficial for the other countries that have not been yet classified as EU member states. The analysis is based on the data available in the Eurostat database using the EViews and MS Excel software.
Klíčová slova: Eastern Block; decomposition of the time series; gross domestic product; European Union; unemployment; inflation

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonomické statistiky