Analýza mezd a platů v hlavním městě Praze

Název práce: Analýza mezd a platů v hlavním městě Praze
Autor(ka) práce: Jermář, Martin
Vedoucí práce: Löster, Tomáš
Oponenti práce: Šimpach, Ondřej
Cílem bakalářské práce je analyzovat vývoj mezd a platů v hlavním městě České republiky Praze pomocí statistických metod. Její součástí je obecná charakteristika pojmů platové a mzdové sféry, časových řad a vybraných aplikovaných statistických metod. V praktické části bude provedena analýza mzdového a platového vývoje v Praze pomocí měr dynamiky. Následně bude za použití adaptivních metod vytvořena predikce časových řad. Analýza by měla čtenáře seznámit s vývojem mezd a platů za období 2011 až 2016 a predikcí možných hodnot v roce 2017. Výsledky práce ukazují na vyšší růst průměrných a mediánových měsíčních výdělků v platové sféře, zvyšující se rozdíly v měsíčních výdělcích mezi muži a ženami a na větší nerovnoměrnost měsíčních výdělků ve mzdové sféře. Dále lze podle provedených předpovědí očekávat růst mezd a platů v roce 2017.
Klíčová slova: mzdová sféra; platová sféra; měsíční výdělek; časová řada; průměr; medián
Název práce: Analysis of salaries and wages in the capital city of Prague
Autor(ka) práce: Jermář, Martin
Vedoucí práce: Löster, Tomáš
Oponenti práce: Šimpach, Ondřej
The aim of the bachelor thesis is to analyse the development of wages and salaries in Prague, the capital city of the Czech Republic by using statistical methods. The thesis includes a general description of terms of salary and wage sphere, time series and selected applied statistical methods. In practical part the analysis of development of wages and salaries in Prague will be performed using the rates of dynamics. Further, time series predictions will be created using adaptive methods. The analysis should familiarize the reader with wage and salary developments for the period from 2011 to 2016 and outline the predictions of possible values in 2017. The results of the thesis show a higher increase in average and median monthly earnings in a wage sphere, increasing disproportions in monthly earning between men and women and bigger disproportions in monthly earnings in the wage sphere. Based on predictions performed the growth of wages and salaries is expected in 2017.
Klíčová slova: wage sphere; salary sphere; median; time series; mean; monthly earnings

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra statistiky a pravděpodobnosti