Název práce: Komparativní analýza vykazování změn účetních metod a oprav účetních chvb u velkých českých společností
Autor(ka) práce: Bartůněk, Tomáš
Vedoucí práce: Skálová, Jana
Oponenti práce: Matkovič, Petra
Práce pojednává o vývoji účtování oprav účetních chyb minulých let a změn účetních metod od počátků finančního účetnictví v České republice přes zpracování mnoha interpretací Národní účetní radou, až po současnou úpravu, což byla novela vyhlášky č. 500/2002 Sb., která provedla některá ustanovení zákona o účetnictví č. 563/1991 Sb., která vstoupila v platnost 1. ledna 2013. Na základě této novely byl přidán do rozvahy účet Jiný výsledek hospodaření minulých let, který má za následek, v případě opravy chyby a změny účetní metody lepší vypovídací schopnost účetní závěrky než tomu bylo do té doby, kdy se tato problematika řešila prostřednictvím mimořádných nákladů či výnosů v běžném účetním období. Dále je součástí práce výzkum z účetních závěrek velkých českých společností, který se zaměřil na četnost využití nové položky v rozvaze za rok 2015, důvod vykázání a jeho vysvětlení v příloze účetní závěrky včetně způsobu vypořádání konečného zůstatku účtu z minulých let. Výzkum se též zabýval reakcí auditorské společnosti na chybějící nedostatky. V neposlední řadě je součástí práce komparativní analýza výše zmíněného zkoumání za roky 2013, 2014 a 2015.
Klíčová slova: opravy účetních chyb a změny účetních metod; Jiný výsledek hospodaření minulých let; Komparativní analýza
Název práce: Comparative analysis of reporting changes in accounting methods and corrections of accounting errors for large Czech companies
Autor(ka) práce: Bartůněk, Tomáš
Vedoucí práce: Skálová, Jana
Oponenti práce: Matkovič, Petra
The following thesis deals with the development of the accounting of corrections of the accounting errors of previous years and changes in accounting methods from the beginning of financial accounting in the Czech Republic through the processing of many interpretations by the National Accounting Board, up to the current modification, which was an amendment to the Decree No. 500/2002 Coll., which transposed certain provisions of Act No. 563/1991 Coll., which came into force on January 1, 2013. Thanks to this decree, the account Restatements of retained earnings results, in the case of a correction of an error and a change in the accounting method, in a better understanding of the financial statements than it did before the issue was addressed through extraordinary costs or revenues in the current accounting period. In addition as practical part, this thesis composes also of a research from the financial statements of large Czech companies focusing on the frequency of use of the new item in the balance sheet for 2015, the reason of the using and explanation in supplement to the financial statements, including the method of settling the final balance of the account from previous years. The research also dealt with the auditor's response to the found deficiencies. The last part of the thesis is a comparative analysis of research conducted during the years of 2013, 2014 and 2015.
Klíčová slova: Restatements of retained earnings; comparative analysis; Correction of accounting errors and changes in accounting methods

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 4. 5. 2016