Dopady změn vykazování leasingu podle IFRS

Název práce: Dopady změn vykazování leasingu podle IFRS
Autor(ka) práce: Hacmacová, Veronika
Vedoucí práce: Peprníčková, Mariana
Oponenti práce: Vašek, Libor
Bakalářská práce se zabývá vykazováním leasingu podle Mezinárodních standardů finančního výkaznictví a změnami, které přinese nově vydaný standard IFRS 16, který vznikl za spolupráce IASB a FASB v rámci konvergenčního procesu. První část práce je zaměřena na současnou úpravu vykazování leasingu podle IAS 17 a popisuje důvody vzniku konvergenčního procesu. Dále jsou popsány způsoby přechodu na nový standard a nová pravidla vykazování leasingu. Praktická část se zabývá analýzou účetních závěrek leteckých společností, při které se potvrdilo časté využití leasingu, zejména operativního. Dopad zavedení nového standardu IFRS 16 je nastíněn na příkladu konkrétní letecké společnosti.
Klíčová slova: finanční leasing; IFRS 16; IAS 17; leasing; operativní leasing
Název práce: The effects of changes in the reporting of leases under IFRS
Autor(ka) práce: Hacmacová, Veronika
Vedoucí práce: Peprníčková, Mariana
Oponenti práce: Vašek, Libor
The bachelor thesis deals with the reporting of leases under International financial reporting standards and the changes that will bring the newly issued IFRS 16, which was created in cooperation with the IASB and the FASB in the framework of the convergence process. The first part of the work is focused on the current arrangements for the reporting of leases under IAS 17 and describes the reasons for the formation of the convergence process. Further are described the ways of transition to the new standard and the new reporting rules of the lease. The practical part deals with the analysis of the annual reports of the airlines, when confirmed by the frequent use of leases, especially operating. The impact of the introduction of the new standard IFRS 16 is outlined on the example of a specific airline.
Klíčová slova: finance lease; IAS 17; operating lease; IFRS 16; lease

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 1. 12. 2016