Název práce: Existence EGAP pohledem tržních a státních selhání (přínosy a náklady EGAP z pohledu České republiky)
Autor(ka) práce: Pýcha, Mikuláš
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Havlíček, David
Diplomová práce se zaměřuje na problematiku státních zásahů do ekonomiky a věnuje se teoretickému vymezení různých ideových směrů, které státní zásahy podporují anebo odsuzují. Konkrétně se však diplomová práce zaměřuje na podporu domácích vývozních firem. V České republice působí dvě vývozně úvěrové instituce, zaprvé Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) a zadruhé Česká exportní banka (ČEB). Tato diplomová práce se zaměřuje na fungování EGAP a vyčísluje dopad její existence do české ekonomiky. V první části diplomové práce rozebíráme historický vývoj názorů týkající se zásahů do tržní ekonomiky a analyzujeme tržní selhání ve spojitosti s podporou vývozců. V další části se zaměřujeme na fungování mezinárodních institucí, jako je například WTO nebo OECD. Detailně se věnujeme pravidlům fungování vývozně úvěrových institucí typu EGAP, které jsou upraveny v Konsenzu OECD. Na tuto část již navazuje praktická analýza činnosti EGAP, přičemž nejdříve je podrobně vysvětlen mechanismus podpory vývozu pomocí specifických pojistných produktů pro vývozce. Dále se diplomová práce věnuje rozboru a specifičnosti struktury pojistné sazby EGAP a obecně odlišnostem oproti komerčním pojišťovnám, především z pohledu vlastnictví, regulace a typů pojišťovaných rizik. V poslední fázi je představen postup vyhodnocení existence EGAP za celou její existenci. Analýza rozděluje dopady činnosti EGAP na více oblastí, přičemž v každé z nich si klade za cíl stanovit hodnotu zisku či ztráty plynoucí z pojištěných objemů vývozu. Hlavní oblastí zájmu je akumulovaná výše ztráty EGAP, výše zisků na úrovni podpořených vývozních firem, výše zisků na úrovní financujících bank a nakonec analýza dopadů podpory EGAP na snižování nezaměstnanosti v české ekonomice. Výsledek analýzy by měl napovědět, jak moc výhodné je pro stát disponovat takovou institucí, především v kontextu dnešní doby, kdy prakticky všechny vyspělé země tento typ podpory vývozu neodmítají.
Klíčová slova: EGAP; státní zásahy; podpora exportu; exportně úvěrová agentura
Název práce: The existence of EGAP in relation of market and state failures (costs and benefits of EGAP for Czech Republic)
Autor(ka) práce: Pýcha, Mikuláš
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Havlíček, David
Diploma thesis focuses on an issue regarding the state interventions into market economy and provides the explanation, how does different economic ideas approach this issue and whether they support or deny the state interventions. It focuses in detail on support that is provided towards exporting companies. Czech Republic has two export credit agencies, firstly Export Guarantee and Insurance Corporation (EGAP) and secondly Czech Export Bank (CEB). This diploma thesis analyses only EGAP´s structure and quantifies the impact of its existence on Czech economy. In a first part we analyze historical evolution of ideologies that deals with state interventions and market failures in connection with support for exporters. It continues by description how international institutions like WTO or OECD work. Rules for export credit agencies, which summarize Consensus OECD, are closely analyzed. From this point forward the practical part begins to focus on EGAP´s structure. Firstly we describe the mechanism of support through the specific insurance products for exporters, following by analysis of uncommon structure of premium rate. The diploma thesis presents EGAP´s different approach in areas of regulation, structure of shareholders and uncommon risks insuring from regular commercial insurance company. In the last part we describe the procedure of evaluating the output of EGAP´s support for its whole existence. The analysis measures the profits and losses in related areas that were supported by EGAP´s insurance products. Mainly these areas are following: Accumulated loss of EGAP, The amount of profit amongst supported exporters, The amount of profit amongst financing banks and in the end the analysis of the positive impact on the unemployment in Czech Republic. The result should show, how convenient is for government to possess such an institution, especially nowadays when all developed countries do own similar institutions.
Klíčová slova: EGAP; Export Credit Agency; state interventions; export support

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky