Možnosti propojení modelů zásob a logistické technologie JIT

Název práce: Možnosti propojení modelů zásob a logistické technologie JIT
Autor(ka) práce: Pospíšilová, Kristýna
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Jablonský, Josef
Tato práce se zabývá propojením modelů zásob a logistických metod řízení. Cílem práce je aplikace modelů řízení zásob pro výrobní podnik a jeho následné propojení s vybranou logistickou metodou. Na základě dat je odhadnuta budoucí poptávka. U položek, jež jsou popsány určitým pravděpodobnostním rozdělením, je řečeno, s jakou pravděpodobností budou hodnoty nabývat v určitém intervalu. Poptávka u položek, jejichž hodnoty o spotřebě mají náhodný charakter, je odhadnuta pomocí metody exponenciálního vyrovnávání. Pro optimalizaci zásob jsou zvoleny stochastické modely v případě, že jsou měsíční data o spotřebě popsána určitým pravděpodobnostním rozdělením. Pro ostatní položky jsou zvoleny deterministické modely při přibližné roční poptávce. U těchto položek je následně uvažována agregace objednávek. U všech modelů jsou navíc zohledněny variabilní náklady na dodávku. Nakonec je popsáno možné propojení s vybranou logistickou metodou JIT. Výpočty jsou provedeny v programu MS Excel. V závěru práce jsou uvedena doporučení pro podnik.
Klíčová slova: Řízení zásob; Optimalizace; Logistické metody
Název práce: Possibility of linking inventory models with logistics method JIT
Autor(ka) práce: Pospíšilová, Kristýna
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Jablonský, Josef
This thesis deals with the interconnection of inventory models and logistic control methods. The purpose of the thesis is to apply inventory models for the production company and its subsequent connection with the selected logistic method. Based on the data, future demand is estimated. For items that are described by a probability distribution, they explain how likely the values will be at the certain interval. Demand for items whose consumption values are of a random nature is estimated using the exponential balancing method. Stochastic models are selected for inventory optimization if monthly consumption data is described by a probable distribution. For other items, deterministic models are selected at approximate annual demand. For these items, aggregation of orders is then considered. In addition, for all models, variable delivery costs are taken into an account. Finally, a possible link to the chosen logistic method JIT is described. The calculations are executed in MS Excel. At the end of the thesis there are recommendations for the company.
Klíčová slova: Logistic methods; Optimization; Inventory management

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie