Analýza měsíčních teplotních časových řad na vybraných místech Evropy

Název práce: Analýza měsíčních teplotních časových řad na vybraných místech Evropy
Autor(ka) práce: Henkrichová, Jana
Vedoucí práce: Helman, Karel
Oponenti práce: Řezanková, Hana
Bakalářská práce se zabývá analýzou teplotních měsíčních časových řad vybraných devíti meteorologických stanic na území Evropy v letech 1951-2015. Data byla čerpána z evropské databáze The European Climate Assessment & Dataset. Zeměpisné souřadnice vybraných meteorologických stanic tvoří pomyslnou mřížku na evropském kontinentu. Cílem této bakalářské práce je porovnat vývoj vybraných teplotních časových řad pomocí základních charakteristik časových řad, prozkoumat rozdílnosti těchto charakteristik vzhledem k zeměpisné poloze sledovaných stanic, pomocí statistických metod dospět k poznatkům o vývoji teplot v čase, se zaměřením na vývoj teplot v Praze - Klementinu. Dále prověřit míru závislosti teploty vzduchu na zeměpisné šířce, prověřit vliv kontinentality na podnebí a prověřit tvar rozdělení četností teplotních časových řad.
Klíčová slova: zeměpisné souřadnice; teplota; regresní metoda modelování sezonnosti; měsíční časové řady
Název práce: Analysis of monthly time series of temperatures at chosen stations in Europe
Autor(ka) práce: Henkrichová, Jana
Vedoucí práce: Helman, Karel
Oponenti práce: Řezanková, Hana
The bachelor thesis is focused on the analysis of monthly time series of temperatures at nine meteorological stations in Europe between the years of 1951 and 2015. The data were obtained from the database of The European Climate Assessment & Dataset. The geographical position data of chosen stations consist of points in an imaginary grid throughout Europe. The purpose of this bachelor thesis is to compare the development of time series via basic characteristics, to explore the differences due to geographical position and to gain some information about the development of temperature in time via statistical methods. The main object of interest is the location of Praha - Klementinum. Some additional goals are testing the measure of independence of temperatures on the geographical latitude, verifying the continental influence on the climate and checking the shapes of distributions of temperature time series.
Klíčová slova: monthly time series; geographical position data; temperature; regressive method of seasonality modelling

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra statistiky a pravděpodobnosti