Vývoj spotřebního zdanění na Slovensku

Název práce: Vývoj spotrebného zdanenia na Slovensku
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zaoberá nepriamym zdanením platným na území Slovenskej republiky. Cieľom práce je porovnať zdanenie spotreby a jeho vývoj na Slovensku s ostatnými štátmi Európskej únie a identifikovať prednosti a nedostatky daňového systému Slovenskej republiky so zameraním na oblasť nepriamych daní. Vzhľadom k tomu, že i v kvalitne prepracovanom systéme temer vždy nájdeme priestor k možnému zdokonaleniu, diplomová práca obsahuje i návrhy na zlepšenie v analyzovaných oblastiach.
Klíčová slova: zákony o spotrebnom zdanení; selektívne spotrebné dane; Národná bločková lotéria; harmonizácia nepriamych daní; daňová reforma; daň z pridanej hodnoty; Európska únia; sadzby daní
Název práce: Vývoj spotřebního zdanění na Slovensku
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zaobírá nepřímým zdaněním platným na území Slovenské republiky. Cílem práce je porovnat zdanění spotřeby a jeho vývoj na Slovensku s ostatními státy Evropské unie a identifikovat přednosti a nedostatky daňového systému Slovenské republiky se zaměřením na oblast nepřímých daní. Vzhledem k tomu, že i v kvalitně přepracovaném systému téměř vždy najdeme prostor k možnému zdokonalení, diplomová práce obsahuje i návrhy na zlepšení v analyzovaných oblastech.
Klíčová slova: selektivní spotřební daně; sazby daní; Evropská unie; daň z přidané hodnoty; harmonizace nepřímých daní; Národní účtenková loterie; daňová reforma; zákony o spotřebním zdanění
Název práce: The development of consumption taxation in Slovakia
Jazyk práce: Slovensky
Concern of this diploma thesis is indirect taxation in the Slovak Republic. An aim of this work is to compare consumption taxes and their development in Slovakia and other EU countries and also to identify advantages and deficiencies of the Slovak tax system with focus on the indirect taxation. As even in the sophisticated tax systems of distinction we may find ways for possible reform, suggestions for such improvements in analyzed areas are also included in the diploma thesis.
Klíčová slova: selective excise taxes; tax rates; tax reform; the European Union; indirect taxes harmonization; National bill lottery; Value added tax; consumption taxation laws

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví