Optimalizace portfolia na německém akciovém trhu

Název práce: Optimalizace portfolia na německém akciovém trhu
Autor(ka) práce: Bastin, Jan
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Musílek, Petr
Oponenti práce: Witzany, Jiří; Budinský, Petr
Disertační práce se zabývá konstrukcí a řízením akciového portfolia pomocí kvantitativních metod. Prezentuje 3 optimalizační problémy, ve kterých se hledají portfolia s minimálním rizikem, tangenciální portfolia a portfolia s maximální očekávanou výnosovou mírou, na německém akciovém trhu. Tyto investice je možné porovnat s kapitálově váženým benchmarkem i stejně váženým portfoliem. K odhadu očekávaných výnosových měr akcií jsou použity fundamentální faktorové modely. Odhad rizika je proveden v 5 variantách kalkulace kovariančních matic, tj. výběrová kovarianční matice, odhad matice pomocí jednoduchého indexního modelu, odhad pomocí Fama-Frenchova tří faktorového modelu, odhad pomocí fundamentálního faktorového modelu a redukovaný odhad kovarianční matice. Výsledky úloh jsou uvedeny ve dvou verzích, neboť demonstrujeme vliv omezení obrátkovosti aktiv na výkonnosti portfolií, do kterých jsou započteny transakční náklady. Je patrné, že optimalizovaná portfolia měla v období 2005 až 2015 atraktivní rizikově-výnosový profil, resp. že benchmark i stejně vážené portfolio jsou dominované (neefektivní) investiční příležitosti.
Klíčová slova: kvantitativní řízení akciového portfolia; optimalizační úlohy; efektivní portfolia
Název práce: Portfolio Optimization in the German Stock Market
Autor(ka) práce: Bastin, Jan
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Musílek, Petr
Oponenti práce: Witzany, Jiří; Budinský, Petr
The thesis focuses on the equity portfolio management with quantitative methods. We present 3 types of optimization objectives: One tries to find minimum variance portfolios, tangency portfolios and portfolios with maximized expected returns in the German stock market. It is possible to compare those investment opportunities with a market-cap weighted benchmark and an equal weighted portfolio. Expected returns of stocks are estimated with fundamental factor models. Risks of portfolios are estimated with 5 types of covariance matrices: the matrix calculated with historical returns, estimations with the single index model, Fama-French three factors model, fundamental factor model and the shrinkage method. Our results are doubled because of the demonstration of the impact of turnover constraint on portfolio performance measures (transaction costs are included in our calculations). One can see that optimized portfolios had attractive risk-return measures in the period 2005 - 2015. Benchmark and equal weighted portfolios were dominated and we consider them to be inefficient investments in our test.
Klíčová slova: quantitative equity portfolio management; optimization; efficient portfolios

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.