Finanční analýza Pojišťovna UNIQA, a.s

Autor(ka) práce: Benešová, Andrea
Vedoucí práce: Staňková, Anna
Oponenti práce: Jiránková, Bohuslava
Tato bakalářská práce se zabývá finanční analýzou vybrané společnosti, provedenou na základě veřejně dostupných informací, především z informací výročních zpráv. Cílem práce je vyhodnotit finanční zdraví pojišťovny UNIQA, a. s. během let 2011-2015. Práce je rozdělena na dvě části, metodickou a praktickou. První část nejen pokládá teoretický základ pro úspěšné provedení finanční analýzy v části druhé, ale zároveň vymezuje i nejdůležitější specifika finanční analýzy pojišťoven. Kromě charakteristiky finanční analýzy, jejích uživatelů a zdrojů uvádí bakalářská práce také metody v tomto oboru používané, zejména analýzu absolutních a poměrových ukazatelů. Rozbor v praktické části zahrnuje také ukazatele zohledňující specifika hospodaření pojišťoven, kterým je v teoretické části věnována samostatná podkapitola. V závěru jsou kromě zhodnocení finanční a majetkové situace podniku shrnuty výsledky finanční analýzy.
Klíčová slova: pojišťovna; finanční analýza; horizontální a vertikální analýza; UNIQA, a. s.; poměrové ukazatele
Název práce: Financial analysis of UNIQA insurance company, a. s
Autor(ka) práce: Benešová, Andrea
Vedoucí práce: Staňková, Anna
Oponenti práce: Jiránková, Bohuslava
This bachelors thesis deals with a financial analysis of a chosen company that was carried out using public information, mostly annual reports. The goal of the paper is to evaluate the financial health of UNIQA insurance company within years 2011 and 2015. The thesis consists of two parts, theoretical and practical. The first part not only defines the fundamental theory and all the instruments that are crucial for the second part, but also specifies those parts of a financial analysis that are crucial for insurance companies. Apart from information about financial analysis, its users and data sources the work states the most commonly uses methods in the field, particularly the analysis of absolute and relative indicators. The practical part also involves the indicators that are peculiar for the economy of insurance companies, which are more deeply elaborated in a separate chapter. The summary states the evaluation of financial and property-concerning condition of the company as well as the results of financial analysis.
Klíčová slova: horizontal and vertical analysis; insurance company; UNIQA, a. s.; financial analysis; financial ratios

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku

Datum zadání práce: 27. 1. 2017