Daňové zatížení zaměstnanců v Norsku a v České republice

Autor(ka) práce: Javůrková, Klára
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Tecl, Jan
Tématem bakalářská práce je porovnání daňových systémů České republiky a Norska. Konkrétně je práce zaměřena na daňové zatížení osob, které konají závislou činnost. Hlavní cíl je provedení komparativní analýzy daňového zatížení zaměstnanců v obou zemích. Prvním dílčím cílem je popsat daňový systém Norska a nastínit jeho vývoj. Druhým dílčím cílem je zhodnotit vliv daňových reforem na daňové zatížení práce. Reformy proběhly v Norsku roce 2016 a 2017. První kapitola je věnována obecně norskému daňovému systému. Druhá kapitola se již podrobně zabývá nynější konstrukcí norských daní z příjmů, popisuje jednotlivé daně, odpočty, placení a evidenci daní. Ve třetí kapitole je provedeno porovnání daňového zatížení zaměstnanců na základě mikroekonomických ukazatelů. Všech vytyčených cílů práce je dosaženo. Podle ukazatele efektivní sazba daně z pracovních příjmů je více daňově zatížena práce v Norsku. Naopak podle ukazatele daňové zatížení práce je více daňově zatížena práce v České republice. Aktuální cíl Norska je snížit daňové zatížení. Za tímto účelem proběhly již zmíněné reformy. Jejich vliv na daňové zatížení práce byl pozitivní, došlo k jeho snížení.
Klíčová slova: daňové zatížení; Norsko; daň z příjmů fyzických osob; zdanění příjmů ze závislé činnosti; daňový systém
Název práce: Comparison of the tax burden of employees in Norway and Czech republic
Autor(ka) práce: Javůrková, Klára
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Tecl, Jan
The topic of bachelor thesis is the comparison of Norwegian and Czech system of taxes. Specifically the thesis is focused on comparison of the tax burden of employees. The main objective is perform a comparative analysis of the tax burden on employees in both countries. First secondary objective is to describe system of taxes in Norway and outline its evolution. Second secondary objective is to to assess the effectiveness of the tax reforms that took place in Norway in 2016 and 2017. The first chapter deals with the Norwegian tax system. The second chapter deals in detail with the current structure of Norwegian income tax, describes particular taxes, deductions, payments, and register. The third chapter compares the tax burden on employees based on microeconomic indicators. All the goals of the work are achieved. According to the indicator of effective tax rate on labor income, labor is more tax burdened in Norway. On the contrary, according to the indicator of the tax burden of labor, labor is more tax burdened in the Czech Republic. The current objective of Norway is to reduce tax burden. For this purpose, the reforms mentioned above have taken place. Their impact on the tax burden on labor was positive, it was reduced.
Klíčová slova: tax system; taxation of income from dependent services ; tax wedge; Norway; personal income tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví