Aplikace optimalizačních modelů v distribuci mléčných výrobků

Název práce: Aplikácia optimalizačných modelov v distribúcii mliečnych výrobkov
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca sa zaoberá distribúciou mliečnych výrobkov značky SABI do maloobchodných predajní spoločnosti MILK AGRO, spol s.r.o., ktoré sú sústredené v meste Prešov. Cieľom je optimalizovať rozvoz tovaru tak, aby boli minimalizované náklady na distribúciu. Zároveň musia byť kompletne splnené požiadavky odberateľov a neprekročené kapacity vozidiel. Problém rozvozu výrobkov zo skladu do jednotlivých pobočiek je riešený formou modelu Rozvoznej úlohy v programe MPL. V tomto prípade je potrebné brať do úvahy aj špecifikum v podobe heterogénneho vozového parku, keďže firma disponuje vozidlami s rozdielnou kapacitou. Praktická časť obsahuje porovnanie výšky nákladov na rozvoz v prípade vozidiel s jednotlivými kapacitami, respektíve samotnú aplikáciu Rozvoznej úlohy s heterogénnym vozovým parkom a časovými oknami na daný konkrétny problém. Po interpretácii sú nájdené výsledky porovnané so systémom distribúcie, ktorý firma využíva v realite.
Klíčová slova: časové okná; heterogénny vozový park; rozvozná úloha; optimalizácia distribúcie
Název práce: Aplikace optimalizačních modelů v distribuci mléčných výrobků
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce se zaobírá distribucí mléčných výrobků značky SABI do maloobchodních prodejen společnosti MILK AGRO, spol s.r.o., které jsou soustředěné v městě Prešov. Cílem je optimalizovat rozvoz zboží tak, aby byly minimalizované náklady na distribuci. Zároveň musí být kompletně splněné požadavky odběratelů a nepřekročené kapacity vozidel. Problém rozvozu výrobků ze skladu do jednotlivých poboček je řešený formou modelu Rozvozního problému v programe MPL. V tomto případě je potřebné vzít do úvahy i specifikum v podobě heterogenního vozového parku, jelikož firma disponuje vozidly s rozdílnou kapacitou. Praktická část obsahuje porovnání výšky nákladů na rozvoz v případě vozidel s jednotlivými kapacitami, respektive samotnou aplikací Rozvozního problému s heterogenním vozovým parkem a časovými okny na daný konkrétní problém. Po interpretaci jsou nalezené výsledky porovnané se systémem distribuce, který firma využívá v realitě.
Klíčová slova: optimalizace distribuce; heterogenní vozový park; rozvozní problém; časová okna
Název práce: Application of optimizing models in milk products distribution
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis focuses on the distribution of SABI milk products into MILK AGRO, spol s.r.o. retail stores, which are located in Prešov. The main objective is to optimize goods distribution and minimize costs. At the same time, the customer's demands have to be fulfilled and vehicle capacity cannot be exceeded. The problem of goods distribution from depot to stores is solved by the Vehicle routing problem model in MPL. It is necessary to consider specifications of a Heterogenous fleet, because the company holds vehicles with different capacities. The practical part includes comparison of costs, which are spent on goods distribution with vehicles of particular capacities. It also includes an application of the Heterogenous fleet vehicle routing problem with time windows to this specific problem. Following interpretation, results from the task are compared with real distribution system used by the company.
Klíčová slova: time windows; vehicle routing problem; optimization of distribution; heterogenous fleet

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie