Pozemková reforma po roce 1918 a právní úprava církevních restitucí

Název práce: Pozemková reforma po roce 1918 a právní úprava církevních restitucí
Autor(ka) práce: Pačes, Ota
Vedoucí práce: Kuba, Jaroslav
Oponenti práce: Lechner, Tomáš
Diplomová práce přináší ucelenou historickoprávní analýzu vztahu státu a církve a právních norem, které se k této problematice váží, snaží se o interpretaci jednotlivých klíčových ustanovení. Odhaluje záměry prvorepublikových zákonodárců vyrovnat se s pobělohorskými křivdami a s latifundisty, snahy přerozdělit velké územní celky drobnějším hospodářům a tím nastartovat hospodářskou výrobu. Práce se také zaměřuje na důsledky první pozemkové reformy, která ve výsledku zcela nenaplnila původní očekávání. Z toho důvodu přikročili zákonodárci k její revizi, která je v práci rovněž analyzována. Dále je zde řešena rozporuplná otázka povahy církevního majetku, který v minulosti požíval jiného postavení než tomu bude po skončení procesu narovnávání vztahů s církvemi a náboženskými společnostmi. Práce se snaží nalézt odpověď na otázku, zdali koncepce restitucí církevního majetku ctí koncepci pozemkové reformy.
Klíčová slova: restituce; pozemková reforma; církve a náboženské společnosti
Název práce: LAND REFORM AFTER 1918
Autor(ka) práce: Pačes, Ota
Vedoucí práce: Kuba, Jaroslav
Oponenti práce: Lechner, Tomáš
The diploma thesis provides a comprehensive historical analysis of the relation between the state and the Church and the legal norms that are relevant to this issue and tries to interpret individual key provisions. It reveals the intentions of the Republican legislators to cope with Maltese grievances and the Latifunds, the efforts to redistribute large territorial units to smaller farmers and thus to start economic production. The diploma thesis also focuses on the consequences of the first land reform, which in the end did not fully fulfill the original expectations. For this reason, the legislators proceeded to review it, which is also analyzed in the diploma thesis. It also addresses the controversial question of the nature of ecclesiastical property, which in the past was in another position than it would be after the process of straightening relations with churches and religious societies. The thesis seeks to answer the question whether the concept of restitution of ecclesiastical property respects the concept of land reform.
Klíčová slova: restitution; land reform; churches and religious entities

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta