Profesionální sport z účetního a daňového hlediska

Název práce: Profesionální sport z účetního a daňového hlediska
Autor(ka) práce: Jedličková, Monika
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
Tato diplomová práce se zabývá účetní a daňovou legislativou se zaměřením na profesionální sport, a to nejen z pohledu sportovních klubů, ale i jednotlivých sportovců. Cílem diplomové práce je identifikovat účetní a daňová specifika profesionálního sportu včetně vymezení rozdílů ve vedení účetnictví neziskových organizací a podnikatelských subjektů a analýzy současného stavu zdanění příjmů profesionálních sportovců ve vybraných zemích EU a v České republice. Bylo zjištěno, že značné rozdíly existují nejen ve vedení účetnictví neziskových a podnikatelských subjektů, ale také v oblasti zdanění příjmů profesionálních sportovců. V České republice jsou profesionální sportovci považováni za nezávislé povolání, zatímco v ostatních vybraných zemích EU jsou klasickými zaměstnanci. Práce vychází z legislativy platné k 1. lednu 2016.
Klíčová slova: nezisková organizace; profesionální sport; daň z příjmů fyzických a právnických osob; financování sportu; účetní legislativa
Název práce: Professional sport from the tax and accounting point of view
Autor(ka) práce: Jedličková, Monika
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
The thesis deals with the accounting and tax legislation with focus on professional sport not only from the perspective of sport clubs but also of individual sportsmen. The aim of the thesis is to identify accounting and tax specificities of professional sport, including the definition of differences in keeping accounts of non-profit organisations and business entities, and to analyse the current state of the income taxation of professional sportsmen in selected countries of the EU and in the Czech Republic. Significant differences were found not only in the keeping accounts of non-profit organisations and business entities but also in the area of the income taxation of professional sportsmen. In the Czech Republic professional sportsmen are considered to be an independent profession while in the other selected countries of the European Union they are classic employees. The thesis is based on legislation valid on 1st January 2016.
Klíčová slova: sport funding; non-profit organisation; personal income tax and corporate tax; accounting legislation; professional sport

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 17. 3. 2016