Vývoj pojištění majetku obyvatelstva na českém pojistném trhu

Název práce: Vývoj pojištění majetku obyvatelstva na českém pojistném trhu
Autor(ka) práce: Kopecká, Kamila
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
Diplomová práce se zabývá pojištěním majetku obyvatelstva na českém pojistném trhu se zaměřením na pojistné produkty pojištění budov, pojištění domácnosti a havarijní pojištění. Cílem této práce je analyzovat vývoj ukazatelů úrovně pojistného trhu pro výše uvedená pojištění a předpovědět jejich budoucí vývojové tendence. Pro snazší pochopení praktické části práce je do textu zařazena obecná charakteristika pojištění majetku obyvatelstva a vývoj pojistného trhu v obecném měřítku. Mezi základní ukazatele, které jsou předmětem zkoumání, patří: předepsané pojistné, pojistné plnění, škodovost, počet uzavřených pojistných smluv, průměrné pojistné na jednu pojistnou smlouvu, počet vyřízených pojistných událostí, průměrné pojistné plnění na jednu vyřízenou pojistnou událost a počet komerčních pojišťoven. Hlavním podkladem pro analýzu časových řad v období 1997 až 2015 jsou údaje z výročních zpráv České asociace pojišťoven. Z analýzy časových řad bylo zjištěno, že pojištění nemovitostí a pojištění domácnosti výrazně reaguje na výskyt přírodních katastrof - v České republice se jedná zejména o povodně. Přírodní pohromy ovlivňují havarijní pojištění pouze z části - havarijní pojištění kryje především riziko havárie. Zájem ze strany klientů o pojištění majetku neustále stoupá, což přehledně dokládají i ukazatele úrovně pojistného trhu. Prognóza budoucího vývoje ukazatelů úrovně pojistného trhu byla provedena pomocí Boxovy-Jenkinsovy metodologie. Stejně jako jiné pojistné produkty i pojištění majetku prochází určitými změnami, na které budou muset pojišťovny v budoucnu zareagovat. Jedná se především o trendy spojené s využíváním moderních technologií - jako je například Internet of Things, zavádění chytrých domácností nebo pojištění ,,Pay-How-You-Drive''.
Klíčová slova: pojištění budov; havarijní pojištění; pojištění domácnosti; pojištění majetku; neživotní pojištění
Název práce: Development of property insurance for citizens in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Kopecká, Kamila
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
The master thesis analyzes the property insurance for citizens in the Czech Republic with main focus on buildings insurance, household insurance, and accident insurance for non-rail vehicles. The goal of this thesis is to analyze the development of insurance market indicators of the products stated above and to predict their future behavior. To help with the understanding of the practical part, basic terminology and trends in the general insurance market are included in this work. The main indexes to be analyzed are: premium written, claims paid, loss ratio, number of contracts made, average written premium per contract, number of claims settled, average written premium per insured event, and the number of commercial insurance companies. The main data sources for time series analysis for the period between the years 1997 and 2015 are the annual reports of the Czech Insurance Association. The time series analysis showed that building insurance and household insurance are strongly affected by natural disasters - in the Czech Republic the main impact have floods. Since the main purpose of the accident insurance is to cover accidents, it is only partially impacted by natural disasters. The popularity of property insurance has an increasing tendency, which is shown by the insurance market indicators. Box-Jenkins methodology was used to forecast the future development of the insurance market. Similarly to other insurance products, the property insurance undergoes certain changes, to which the insurance companies must respond. These trends are mainly connected to the higher usage of modern technologies - for instance Internet of Things, introduction of Smart Homes or the ,,Pay How-You-Drive'' insurance.
Klíčová slova: accident insurance; household insurance; non-life insurance; buildings insurance; property insurance

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví