Účetnictví a daně v showbusinessu ČR

Název práce: Účetnictví a daně v showbusinessu ČR
Autor(ka) práce: Stříbný, Dominik
Vedoucí práce: Polachová, Kateřina
Oponenti práce: Müllerová, Libuše
Cílem této bakalářské práce je vymezit trh showbusinessu a analyzovat jeho účetní a daňovou problematiku, případně zdůraznit odlišnosti tohoto oboru podnikání od ostatních komerčních sfér v ČR. Práce nedodržuje běžné rozdělení na teoretickou a praktickou část, nýbrž se v základu opírá o v praxi běžně používané principy, které tvoří kostru práce, načež je navázáno doplněním o další teoretické možnosti. Práce vymezuje jednotlivé subjekty působící na tomto trhu, které mají k výkonu činnosti odlišné zákonné podmínky. Pro vymezení jejich povinností je nezbytné daný trh vymezit nejprve právně, kdy důraz bude kladen na vymezení specifických právních úprav činností, jako jsou nezávislá a svobodná povolání. Obsah práce je dle názvu rozdělen do dvou sfér: účetní a daňové. V kapitole věnované daním je zaměřeno na dvě specifická odvětví: na autory a sportovce, k jejichž daňovým povinnostem lze přistupovat odlišnými směry. Účetní sféra se opírá o zákon, přičemž práce naznačuje nejběžnější operace prováděné účetními jednotkami tohoto trhu.
Klíčová slova: Showbusiness; účetnictví; daně
Název práce: Accounting and taxes in Czech showbusiness
Autor(ka) práce: Stříbný, Dominik
Vedoucí práce: Polachová, Kateřina
Oponenti práce: Müllerová, Libuše
The aim of this bachelor thesis is to define Czech showbusiness and to analyse its accounting and tax problems and subsequently to emphasize its differences from other commercial spheres in the Czech Republic. The thesis does not observe the usual division into the theo-retical and practical part, but it is based on the practically used principles that create the framework of work, which is supplemented by other theoretical possibilities. The thesis defines the individual entities operating in this market, which have different legal conditions for carrying out their activities. In order to define their responsibilities, it is necessary to define this field legally, with emphasis on the definition of specific legal regulations for activities such as independent and liberal professions whose definition is not legally clear. The content of the work is divided into accounting and tax parts. Due to the size and variety of the showbusiness, the work in the tax chapter focuses on two specific sectors: authors and athletes whose tax obligations can be approached in different directions. The accounting sphere is based on the law, which lists the most common accounting operations performed by accounting units in this market.
Klíčová slova: Accounting; Taxes; Showbusiness

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 19. 1. 2017