Přiřazování zaměstnanců ke klientům v malé firmě

Název práce: Přiřazování zaměstnanců ke klientům v malé firmě
Autor(ka) práce: Lebr, Karel
Vedoucí práce: Skočdopolová, Veronika
Oponenti práce: Fiřtová, Lenka
Přiřazování zaměstnanců ke klientům v sektoru služeb je problém často řešitelný pouhou zdravou intuicí a zkušenostmi, ale s rostoucím počtem zaměstnanců a klientů, roste i náročnost celého problému. Pro tyto účely je možné využít metod operačního výzkumu, konkrétněji lineárního či nelineárního programování. V kontextu přiřazování něčeho k něčemu lze ještě konkrétněji mluvit o přiřazovacím problému. Tato práce se zabývá otázkou, jak přiřadit zaměstnance ke klientům podle jejich časových preferencí s ohledem na politiku zkoumané firmy. Pro tyto účely byl vytvořen a implementován model v podobě obecného přiřazovacího problému s horními a dolními mezemi na počet klientů přiřazených k jednomu učiteli. Úloha dále využívá princip minimaxu. Ze zkoumaných modelů byl vybrán ten nejbližší realitě a byla potvrzena jeho implementace na reálný problém.
Klíčová slova: Princip minimaxu; MPL for Windows; Optimalizace; Přiřazovací problém
Název práce: An assignment of employees to clients in a small bussiness
Autor(ka) práce: Lebr, Karel
Vedoucí práce: Skočdopolová, Veronika
Oponenti práce: Fiřtová, Lenka
Employee assignment to clients in the service sector is often a problem with simple intuitive solution but with the growing number of employees and clients, the complexity of the problem is increasing. For these purposes it is possible to use methods of operational research, more specifically linear or non-linear programming. In the context of assigning something to something else, we can talk more specifically about the assignment problem. This thesis deals with the question of how to assign employees to clients according to their time preferences, taking into account the policy of the company surveyed. For this purpose, a model has been created and implemented in the form of a general assignment problem with upper and lower limits on the number of clients assigned to one teacher. The task also uses the minimax principle. From the studied models, that closest to the reality was chosen and was implemented on a real problem.
Klíčová slova: Minimax principle; Optimalization; Assignment problem; MPL for Windows

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie