Vývoj pojišťovnictví na českém a slovenském území

Název práce: Vývoj pojišťovnictví na českém a slovenském území
Autor(ka) práce: Tomašovičová, Lucia
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
Bakalářská práce se zabývá vývojem pojišťovnictví na českém a slovenském území. Cílem je analyzovat vývin českého a slovenského pojistného trhu od jeho počátku až po současnost. Jednotlivé kapitoly jsou chronologicky řazeny dle důležitých historických mezníků v dějinách obou zemí. Lze zde sledovat vliv tehdejší doby a ekonomické či politické situace na vývoj pojistného trhu. Kromě charakterizování dnešní situace na obou pojistných trzích, je záměrem pozorovat a zhodnotit i případné rozdíly daných trhů, a zároveň nalíčit aktuality, které mají dopad na strukturu pojistného odvětví. Část práce je věnovaná analýze současných trendů na pojistných trzích, sledovaných ne jenom v našich podmínkách, ale i v globálním měřítku.
Klíčová slova: pojistný trh; pojišťovna; životní pojištění; neživotní pojištění; vývoj
Název práce: The development of insurance in Czech and Slovak territory
Autor(ka) práce: Tomašovičová, Lucia
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
This bachelor thesis deals with the development of insurance in Czech and Slovak territory. The aim is to present the evolution of Czech and Slovak insurance market from its beginning to the present. The chapters are chronologically divided according to significant historical milestones. The effort is to observe the influence of time and economic and political situation on the insurance market development, not only to characterize the current situation but also to review the differences of both insurance markets. Furthermore, the latest news in Czech and Slovak insurance are described. Part of the work is about the global trends emerging on current insurance market.
Klíčová slova: non-life insurance; development; insurance market; insurance company; life insurance

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví