Využití nutričního problému v praxi

Název práce: Nutričný problém a prevencia pred osteoporózou
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca s názvom Nutričný problém a prevencia pred osteoporózou sa zaoberá stručným úvodom do problematiky lineárneho programovania. Predstavuje postup riešenia úloh lineárneho programovania. Ďalej sa zameriava na podstatu nutričného problému, jeho históriu, a taktiež využitie v praxi. Nakoľko v názve figuruje i slovo osteoporóza, práca je spätá s riešením prevencie pred osteoporózou na základe stravy. Súčasťou je i uvedenie do tematiky samostatnej osteoporózy. Následne sú formulované modely stravy spĺňajúce podmienky na príjem potrebných minerálov, najskôr na jeden deň, neskôr na päť dní. Modely sú zamerané na dva typy osôb: dospelí vo veku 18 až 50 rokov a dospelí vo veku 50 a viac rokov. Modely zaoberajúce sa stravou na jeden deň sú riešené pomocou MS Excel. Rozšírené modely formujúce stravu na 5 dní sú riešené pomocou programu MPL for Windows.
Klíčová slova: osteoporóza; prevencia; nutričný problém
Název práce: Využití nutričního problému v praxi
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce s názvem Nutriční problém a prevence před osteoporózou se zabývá stručným úvodem do problematiky lineárního programování. Představuje postup řešení úloh lineárního programování. Dále se zaměřuje na podstatu nutričního problému, jeho historii, a také využití v praxi. Vzhledem k tomu, že v názvu figuruje i slovo osteoporóza, je práce spjatá a řešením prevence před osteoporózou na základě stravy. Součástí je i uvedení do tematiky samostatné osteoporózy. Následně jsou formulované modely stravy, které splňují podmínky pro příjem potřebných minerálů, nejprve na jeden den, poté na pět dní. Modely jsou zaměřeny na dva typy osob: dospělí ve věku 18 až 50 let a dospělí nad 50 let. Modely, které se zaobírají stravou na jeden den jsou řešeny pomocí MS Excel. Rozšířené modely, které formují stravu na pět dní se řeší pomocí programu MPL for Windows.
Klíčová slova: osteoporóza; nutriční problém; prevence
Název práce: Diet Problem and Osteoporosis Prevention
Jazyk práce: Slovensky
The bachelor thesis Diet Problem and Osteoporosis Prevention is, among other things, dedicated to a brief introduction to linear programming. It represents a procedure to solve linear programming tasks. It also focuses on the essence of the diet problem, its history and its use in praxis. Besides the diet problem, the word osteoporosis appears in the title, because the thesis deals with diet-based prevention of osteoporosis. An introduction to the subject of osteoporosis is also included. After defining the theoretical basis, the one-day and five-day diet models are formulated. Both models have to meet many criteria and constraints. The models emphasize two categories of people: adults aged from 18 to 50 and adults older than 50. One-day diet models are solved in MS Excel. A solution of the extended five-day model is designed with MPL for Windows.
Klíčová slova: osteoporosis prevention; nutrition; diet problem

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie