Účetní a daňové aspekty automobilu při podnikání

Název práce: Účetní a daňové aspekty automobilu při podnikání
Autor(ka) práce: Vobořilová, Michaela
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Černý, Václav
Zaměřením této práce je podívat se na automobil v podnikání, a to jak z účetní perspektivy, tak z té daňové. Pod pojmem automobil v podnikání zde rozumíme ten, který je využíván v rámci provozu, nikoli automobil, který je zbožím. Práce se ze všeho nejdříve věnuje základnímu pojmovému aparátu v souvislosti s vozidly a následně popisuje automobil jako dlouhodobý hmotný majetek spolu se způsoby jeho pořízení a stanovením vstupní ceny vozidla. Nesmí chybět ani kapitola věnující se snížení a zvýšení hodnoty vozidla, tedy technickému zhodnocení, odpisování a tvorbě opravných položek. Separátně je uvedena kapitola zaměřená na náklady (výdaje) týkající se provozu automobilu. Jelikož má automobil omezenou životnost, pak je část výkladu věnována i vyřazení vozidla z majetku. Vzhledem k obsahu praktické části této práce je dále uveden stručný popis operativního leasingu z hlediska české účetní legislativy a z hlediska Mezinárodních standardů účetního výkaznictví. Praktická část se zabývá porovnáním vozidel operativního leasingu a vozidel zakoupených do majetku, a to v konkrétní společnosti.
Klíčová slova: čistá současná hodnota; vyřazení; automobil; provoz; pořízení; průměrné roční náklady
Název práce: Accounting and tax aspects of cars used for business
Autor(ka) práce: Vobořilová, Michaela
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Černý, Václav
The focus of this work is to look closer at the car in business, both from the accounting perspective and the tax one. The term "car in business" means the one that is used in the business operation, not the car defined as goods. First of all the thesis deals with the basic terms in relation to the vehicles. Then the car is described as a long-term tangible property (asset). The ways of car´s acquisition follows together with the determination of the entry price of the vehicle. There is also a chapter devoted to the reduction and increase of the vehicle´s value, namely technical appreciation, depreciation and creation of adjustments. Separately there is a chapter focusing on costs (expenses) related to the operation with a car. Because a car has a limited lifetime, the disposal of asset is covered in the practical part as well. Based on the content of the practical part, there is also a chapter which briefly describes operating lease in terms of Czech accounting legislation and in terms of International Financial Reporting Standards (IFRS). The practical part deals with comparison of vehicles acquired by operating lease and purchased vehicles, in a particular company.
Klíčová slova: acquisition; car; net present value; average annual costs; operation; exclusion

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 5. 10. 2016