Míra závislosti výše odpočtu na životní pojištění na vysvětlujících proměnných

Název práce: Míra závislosti výše odpočtu na životní pojištění na vysvětlujících proměnných
Autor(ka) práce: Procházková, Alena
Vedoucí práce: Tecl, Jan
Oponenti práce: Vančurová, Alena
Cílem práce je zjistit na kterých proměnných je závislé rozhodování, zda si subjekt sjedná životní pojištění či nikoliv, a jaké proměnné ovlivňují cenovou relaci pojistného, které subjekt poptává. Z dat podrobné statistiky rodinných účtů bude provedena korelační analýza metodou OLS. Dále bude odhadnuta nejnižší výše nevyčerpaného odpočtu pojistného na soukromé životní pojištění. Z analýzy bylo zjištěno, že největší vliv má v obou případech výše čistých výdajů domácnosti. Minimální počet smluv neuplatněných pro snížení základu daně je 252 382.
Klíčová slova: životní pojištění; korelační analýza; odpočet
Název práce: Dependency ratio of life insurance deduction to explanatory variables
Autor(ka) práce: Procházková, Alena
Vedoucí práce: Tecl, Jan
Oponenti práce: Vančurová, Alena
The aim of the thesis is to determine on which variables the decision depends on whether or not a subject arranges life insurance and what variables affect the price of the premiums that the subject demands. The OLS correlation analysis will be performed from the detailed family budget data. In addition, the lowest unused deduction of private life insurance premiums will be estimated. It have been found that the highest impact in both cases was the net household expenditure. The minimum number of contracts not applied for the tax deduction is 252,382.
Klíčová slova: life Insurance; tax deduction; correlation analysis

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví