Vztah veřejného zadlužení a ratingového hodnocení země

Název práce: Vztah veřejného zadlužení a ratingového hodnocení země
Autor(ka) práce: Antonyová, Kristýna
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Brada, Jaroslav
Hlavním předmětem zájmu této diplomové práce je vztah veřejného zadlužení a ratingového hodnocení země. První část této práce tvoří teoretický základ a věnuje se jednak obecné charakteristice ratingu pro všechny ekonomické subjekty, včetně představení tří světově nejvýznamnějších ratingových agentur, a dále veřejnému dluhu. Po teoretickém uvedení do problematiky je zmapován vývoj veřejného dluhu a ratingového hodnocení se zaměřením na Českou republiku. V praktické části této práce je provedena základní analýza vztahu veřejného dluhu a ratingového hodnocení a dále hlavní analýza vztahu za použití metodologie ratingové agentury.
Klíčová slova: rating; ratingové agentury; veřejný dluh
Název práce: Relationship between government debt and sovereign rating
Autor(ka) práce: Antonyová, Kristýna
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Brada, Jaroslav
A main focus of this thesis is a relationship between government debt and rating of a respective country. The first chapter forms a theoretical basis and deals with a general characteristics of rating for all economic subjects, introduction of the three most important rating agencies and last but not least with government debt. The theoretical part is followed by a description of government debt's development and rating of the Czech Republic. An application part of the thesis conducts a basic analysis of relationship between government debt and rating and subsequently the core analysis using a specific framework from a rating agency.
Klíčová slova: rating; rating agencies; general government debt

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky