Název práce: Zdanění vybraných forem podnikání s ohledem na plnění ze systému sociálního pojištění
Autor(ka) práce: Horčičková, Martina
Vedoucí práce: Klazar, Stanislav
Oponenti práce: Brabcová, Pavlína
Tato diplomová práce se zabývá zdaněním vybraných druhů příjmů z podnikání a dávkami ze sociálního zabezpečení, na které v souvislosti s tímto zdaněním vzniká potenciální nárok. Hlavním cílem je porovnat zdanění osob samostatně výdělečně činných a příjmů plynoucích společníkům společností s ručením omezeným s ohledem na potenciální plnění ze systému sociálního pojištění. U společníků s.r.o. je pozornost zaměřena na zdanění příjmů ze zaměstnání v dané společnosti a na zdanění příjmů plynoucích ve formě podílu na zisku. V první kapitole práce jsou popsány povinné odvody stanovených osob se zaměřením na hlavní odlišnosti vyplývající z daného druhu příjmů. Druhá kapitola se zabývá dávkami ze sociálního zabezpečení, na které vzniká nárok v závislosti na odvedeném pojistném do příslušného subsystému sociálního pojištění. V poslední kapitole práce jsou zjištěné poznatky aplikovány na modelový příklad za účelem porovnání celkového daňového zatížení, a to včetně zohlednění pravděpodobných dávek ze sociálního zabezpečení.
Klíčová slova: OSVČ; sociální zabezpečení; podíl na zisku; daňové zatížení; zaměstnanec; komparace
Název práce: Taxation of selected forms of business with regard with regard to a potential social security benefits
Autor(ka) práce: Horčičková, Martina
Vedoucí práce: Klazar, Stanislav
Oponenti práce: Brabcová, Pavlína
This thesis deals with income taxation of selected types of business. It also deals with social security benefits and their potential claim for taxpayers in relation to the taxation. The main objective of this work is to compare the taxation of self-employed persons and taxation of Ltd. company partners with regard to a potential social security benefits. Concerning Ltd. shareholders, the thesis is focused on the taxation of their income as employees in the company and on the taxation resulting from their profit share. The first chapter describes the taxpayers´ mandatory payments with regard to main differences stemming from the income type. The second chapter deals with declared social security benefits depending on the insurance paid to a relevant subsystem of social insurance. In the last chapter, learned findings are applied to a model example to compare the total tax burden, including taking into consideration the likely social security benefits.
Klíčová slova: social security; comparison; profit share; self-employed person; employee; tax burden

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví