Zdaňování nemovitých věcí v České republice a ve Velké Británii

Autor(ka) práce: Beznosková, Marie
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Bušovský, Ladislav
Diplomová práce se zabývá daní z nemovitých věcí v České republice a ve Velké Británii. Teoretická část práce přibližuje daňový systém, ve svých základech představuje majetkové daně a podrobně popisuje systém zdanění nemovitých věci v obou zemích. Praktickou část práce tvoří především modelové příklady na zdanění nemovitosti určené k bydlení a nemovitosti s komerčním využitím. Část této práce je také věnována porovnání daňového zatížení v obou zemích. Komparace je provedena jednak pomocí procentuálního podílu majetkových daní k HDP, ale i jako podíl majetkových daní na celkovém daňovém zatížení. V závěru práce je provedeno srovnání pomocí modelových příkladů.
Klíčová slova: daň z nemovitých věcí; zdanění nemovitosti s komerčním využitím; zdanění nemovitosti určené k bydlení; daň z nemovitostí určených k podnikání; obecní daň z nemovitostí; daň ze staveb a jednotek; daň z pozemků; kolkovné; daňový systém; daňové zatížení; majetkové daně
Název práce: Real estate taxation in the Czech Republic and Great Britain
Autor(ka) práce: Beznosková, Marie
Vedoucí práce: Zídková, Hana
Oponenti práce: Bušovský, Ladislav
This masters thesis focuses on real estate taxation in the Czech Republic and Great Britain. The theoretical part of this thesis presents the tax system in both countries as well as basic information about property taxes and the system of taxation of property. The practical part of this thesis consists mainly of model examples of taxation of real estate intended for housing and real estate with commercial use. Part of this work is also aimed at comparing the tax burden. The comparison of taxes on property in both countries is made by comparing taxes on property with GDP and with total taxation. The final part of this thesis compares the tax burden in both countries by using the results from the model examples.
Klíčová slova: tax burden; commercial property tax; residential property tax; business rates; real estate tax; stamp duty land tax; tax system; property tax; council tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví