Směšovací úloha a její použití v praxi

Název práce: Směšovací úloha a její použití v praxi
Autor(ka) práce: Jurda, Daniel
Vedoucí práce: Dlouhá, Zuzana
Oponenti práce: Kuncová, Martina
Cílem práce je zjistit pomocí formulace směšovací úlohy v programu LINGO, kolik by stálo uživit milion lidí za podmínky pokrytí minimální doporučené denní dávky živin. Jako potraviny vybereme osm základních surovin a cenu budeme zkoumat v časovém úseku 30 let, tato data budeme čerpat z cen na komoditních burzách. Poté pomocí programu EViews odhadneme cenu na dalších 5 let. Nakonec zjistíme, kolik by stálo vyřešit celosvětově problém s nedostatkem potravin a jaké sumy by se musely v minulosti obětovat, aby na hladomor nikdo v tomto časovém úseku nezemřel.
Klíčová slova: LINGO; směšovací úloha; lineární programování; výživa
Název práce: Blending problem and its utilization in practice
Autor(ka) práce: Jurda, Daniel
Vedoucí práce: Dlouhá, Zuzana
Oponenti práce: Kuncová, Martina
The aim of the thesis is to find out how much it would cost millions of people to cover the minimum recommended daily allowance of nutrients using the LINGO mixing task. We select eight basic raw materials as food and we will review the price over a 30-year period, this data being drawn from commodity exchange prices. Then, using the EViews program, we estimate the price for another 5 years. Finally, we will find out how much it would be worth resolving the problem of food scarcity globally and what sums would have to be sacrificed in the past so that nobody died in the famine in this time span.
Klíčová slova: LINGO; blending problem; nutrition; linear programming

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistika a ekonometrie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie