Dopad omezení paušálních výdajů u daně z příjmů fyzických osob

Název práce: Dopad omezení paušálních výdajů u daně z příjmů fyzických osob
Autor(ka) práce: Vlková, Věra
Vedoucí práce: Slintáková, Barbora
Oponenti práce: Mikušová, Pavla
Cílem bakalářské práce je analyzovat dopad zavedení omezení paušálních výdajů z let 2013 a 2015 na vývoj výše dotčených dílčích základů daně příjmy ze samostatné činnosti a příjmy z nájmu. Rozdíly mezi skutečnou výší daňového výnosu a jeho hodnotou bez omezení, kterou jsem odhadla regresní analýzou z vývoje před zavedením omezení, jsou objasněny dopadem na změnu počtu poplatníků, kteří uplatňují paušální výdaje či daňové zvýhodnění na vyživované osoby. Rovněž jsou vymezeny paušální výdaje, jejich historické legislativní změny, možné budoucí změny a možnosti, jak poplatníci mohli obejít účel zavedení omezení. Mimo jiné je změřen zlomový příjem, který určuje pro poplatníky výhodnější způsob uplatňování výdajů při zavedených omezeních.
Klíčová slova: paušální výdaje; příjmy ze samostatné činnosti; daň z příjmů fyzických osob; příjmy z nájmu

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví