Vývoj sektoru družstevních záložen v České republice

Název práce: Vývoj sektora družstevných záložní v Českej republike
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca sa zaoberá problematikou sektora družstevných záložní v Českej republike. V teoretickej časti je predstavený historický vývoj sektora spolu s legislatívnou úpravou sporiteľných a úverových družstiev. Empirická časť nadväzuje analýzou súčasného stavu s dôrazom na relevantné ukazovatele finančného zdravia. Zistenia poukazujú na odklon od pôvodných princípov a zmenu orientácie na ziskovosť, čo v konečnom dôsledku vedie k zvyšovaniu rizikovosti na trhu družstevných záložní. V reakcii na krízu sektora bola v roku 2014 prijatá novela zákona, ktorá otvára otázku budúcnosti jednotlivých sporiteľných družstiev. Práca predstavuje 3 základné scenáre budúceho vývoja - zánik, pokračovanie v činnosti ako družstevná záložňa alebo transformácia na banku.
Klíčová slova: družstevná záložňa; novela zákona; finančná stabilita
Název práce: Vývoj sektoru družstevních záložen v České republice
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce se zabývá problematikou sektoru družstevních záložen v České republice. V teoretické části je představen historický vývoj sektoru spolu s legislativní úpravou spořitelních a úvěrních družstev. Empirická část navazuje analýzou současného stavu s důrazem na relevantní ukazatele finančního zdraví. Zjištění poukazují na odklon od původních principů a zmenu orientace na ziskovost, což v konečném důsledku vede ke zvyšování rizikovosti na trhu družstevních záložen. V reakci na krizi sektoru byla v roce 2014 přijata novela zákona, která otevírá otázku budoucnosti jednotlivých spořitelních družstev. Práce představuje 3 základní scénáře budoucího vývoje - zánik, pokračování v činnosti jako družstevní záložna nebo transformace na banku.
Klíčová slova: novela zákona; družstevní záložna; finanční stabilita
Název práce: Development of credit union sector of the Czech Republic
Jazyk práce: Slovensky
The bachelor thesis is focused on the topic of credit union sector of the Czech Republic. The theoretical part introduces the historical development of the sector along with the legislative changes. The empirical part follows an analysis of the current situation with an emphasis on the relevant indicators of financial health. The findings point to a deviation from the original principles and the introduction of profitability orientation, which leads to increased risk of credit union market. In response to the sector crisis, an amendment of Act was adopted in 2014, opening up the question of the future of individual market participants. The thesis introduces 3 basic scenarios of the future development - the bankruptcy, the continuation of the activity as a credit union or transformation into a bank.
Klíčová slova: financial stability; amendment of Act; credit union

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky