Ženy na trhu práce v České republice v mezinárodním srovnání

Název práce: Ženy na trhu práce v České republice v mezinárodním srovnání
Autor(ka) práce: Uhrin Tokhyan, Ani
Vedoucí práce: Nývlt, Ondřej
Oponenti práce: Langhamrová, Jitka
Diplomová práce je zaměřena na postavení žen na trhu práce v České republice a jeho mezinárodní srovnání. Pomocí deskriptivní analýzy dat, týkajících se zaměstnanosti, nezaměstnanosti, specifických forem práce a dalších ukazatelů je popsán charakter českého trhu práce. Část práce se věnuje i státní podpoře rodičů s malými dětmi, zařízením zajišťujícím péči o dítě a možnosti uplatnění matek na trhu práce. Práce se také zabývá srovnáním vybraných ukazatelů popisujících situaci na trhu práce a rodinnou politiku ve vybraných zemích západní a severní Evropy. Za hlavní aspekt související s tímto tématem je považována možnost sladění pracovního a rodinného života. Na problematiku postavení žen na trhu práce bude nahlíženo nejen z genderového pohledu.
Klíčová slova: trh práce; státní podpora; mezinárodní srovnání; sladění pracovního a rodinného života; ženy
Název práce: Position of women on the labour market in the Czech Republic in international comparison
Autor(ka) práce: Uhrin Tokhyan, Ani
Vedoucí práce: Nývlt, Ondřej
Oponenti práce: Langhamrová, Jitka
This diploma thesis is focused on position of women on the labour market in the Czech Republic. By descriptive analysis of data relating to employment, unemployment, specific form of work and other indicators, character of Czech labour market is described. There is also a part devoted to State aid for parents with small children, facilities providing childcare and job opportunity for mothers on the labour market. The thesis also includes comparison of selected indicators, which describe situation on the labour market and family policy in chosen countries of western and northern Europe. Possibility to ensure work-life balance is considered to be the main aspect of this topic. The issue of women's position on the labour market is not examined only from gender point of view.
Klíčová slova: women; labour market; State aid; international comparison; work-life balance

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky