Analýza uplatňování paušálních výdajů

Název práce: Analýza uplatňování paušálních výdajů
Autor(ka) práce: Dudová, Tereza
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
Práce se zabývá analýzou uplatňování paušálních výdajů, jejich vývojem v České republice a následnou komparací uplatňování paušálních výdajů ve vybraných státech. V první řadě je zaměřena na analýzu vývoje paušálních výdajů v České republice v závislosti na vývoji inkasa daně z příjmu fyzických osob z daňových přiznání. V této souvislosti rovněž zobrazuje počet poplatníků uplatňující paušální výdaje od roku 2005 až do roku 2015 z dat poskytnutých Generálním finančním ředitelstvím. Druhá část práce je zaměřena na mezinárodní komparaci. Jsou zde analyzována pravidla pro uplatňování paušálních výdajů v jednotlivých zemích a tato zjištěná pravidla jsou následně využita při stanovení základu daně a výpočtu výsledné daně z příjmu fyzických osob.
Klíčová slova: inkaso daně z příjmu fyzických osob; stanovení základu daně; příjmy ze samostatné činnosti; daň z příjmu fyzických osob; výdaje stanovené procentem z příjmů; paušální výdaje; zdanění osob samostatně výdělečně činných
Název práce: Analysis of the application of lump sum expenses
Autor(ka) práce: Dudová, Tereza
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
The thesis deals with the analysis of the application of lump sum expenses, their development in the Czech Republic and the subsequent comparison of the application of these expenses in selected countries. Firstly, it is focused on the analysis of the development of lump sum expenses in the Czech Republic depending on the development of revenues from personal income tax from tax returns. In this context it also shows the number of taxpayers applying lump sum expenses from 2005 to 2015 on data provided by the General Directorate of Finance. The second part of the thesis is focused on international comparison. The rules for the application of lump sum expenses in individual countries are analyzed and then these estabilished rules are used to determine the tax base and to calculate resulting personal income tax.
Klíčová slova: revenues from personal income tax; determination of the tax base; income from self-employment; personal income tax; expenses determined as a percentage of revenues; lump sum expenses; taxation of self-employed persons

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví