Maastrichtská fiskální kritéria, jejich vznik a problémy plnění v EU

Název práce: Maastrichtské fiškálne kritéria, ich vznik a problémy plnenia v EÚ
Jazyk práce: Slovensky
Táto práca pojednáva o Maastrichtských kritériách a analýze dodržiavania fiškálnych pravidiel danej zmluvy v rokoch 1995 až 2015 na vybranej vzorke krajín eurozóny: Slovensko, Belgicko, Nemecko a Grécko. Vyhodnotenie dodržiavania týchto pravidiel u daných štátov je cieľom našej práce. Práca je rozdelená do troch kapitol. V prvej kapitole nájdeme základy teórie optimálnej menovej oblasti. V druhej kapitole na túto teóriu nadväzuje samotné oboznámenie sa s Maastrichtskými kritériami. V tretej kapitole je vykonaná analýza dodržiavania fiškálnych kritérií na našej vzorke krajín.
Klíčová slova: Maastrichtské kritéria; euro; optimálna menová oblasť
Název práce: Maastrichtská fiskální kritéria, jejich vznik a problémy plnění v EU
Jazyk práce: Slovensky
Tato práce pojednává o Maastrichtských kritériích a analýze dodržování fiskálních pravidel dané smlouvy v letech 1995 až 2015 na vybraném vzorku zemí eurozóny: Slovensko, Belgie, Německo a Řecko. Vyhodnocení dodržování těchto pravidlech u daných států je cílem naší práce. Práce je rozdělena do tří kapitol. V první kapitole najdeme základy teorie optimální měnové oblasti. Ve druhé kapitole na tuto teorii navazuje samotné obeznámení se s Maastrichtskými kritérií. Ve třetí kapitole je provedena analýza dodržování fiskálních kritérií na našem vzorku zemí.
Klíčová slova: fiskální kritéria; optimální měnová oblast; euro
Název práce: The Maastricht fiscal criteria, their formation and problems with meeting the criteria in the EU
Jazyk práce: Slovensky
This work deals with the Maastricht criteria and analyses the compliance with its fiscal rules in the period form 1995 till 2015 on the given sample of countries: Slovakia, Belgium, Germany and Greece. The assessment of compliance with fiscal Maastricht criteria in the case of given countries forms the main goal of this work. The thesis is divided into tree chapters. The first chapter introduces basis of the theory of the optimal currency area. Following this theory, the second chapter focuses on the Maastricht criteria as such. The third chapter includes the analysis of compliance with fiscal Maastricht criteria in the case of give countries