Analýza exportu a importu Ruské Federace

Autor(ka) práce: Romashkina, Natalia
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Koderová, Jitka
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou exportu a importu Ruské Federace za období 2005-2015. Základním cílem je analyzovat faktory, které mají vliv na zahraniční obchod Ruska, a vyhodnotit jejich dopady. V rámci analýzy byla zjištěna nízká diverzifikace ruského exportu, závislost zahraničního obchodu na vývozu ropy, ropných výrobků a zemního plynu. Dále je identifikována závislost na ceně ropy, světovém a domácím HDP. Při zkoumání závislosti jsou použity statistické metody, kterými jsou korelační a regresní analýza. První kapitola je věnovaná vymezení základních pojmů, popsání významu a funkcí zahraničního obchodu, teoriím vnějších ekonomických vztahů. V druhé kapitole je provedena komplexní analýza komoditní a teritoriální struktury zahraničního obchodu. Je určen význam zahraničního obchodu pro platební bilanci, tvorbu HDP a zahraniční směnné relace. Třetí kapitola je více orientovaná na odhalení trendů ovlivňujících jak vývoz, tak i dovoz. Závěrečná čtvrtá kapitola je zaměřená na empirickou analýzu exportu a importu Ruské Federace.
Klíčová slova: zemní plyn; zahraniční obchod; export; import; ropa; ruský rubl; hospodářská krize
Název práce: Analysis of export and import of the Russian Federation
Autor(ka) práce: Romashkina, Natalia
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Koderová, Jitka
This bachelor thesis deals with analysis of export and import of the Russian Federation between 2005-2015. The primary objective is to analyze the factors affecting the foreign trade of Russia and to evaluate their consequences. The analysis shows the low diversification of Russian export, the dependence of foreign trade on exports of crude oil, petroleum products and natural gas. Furthermore, the dependence on oil prices, world and domestic GDP is identified. During the study of dependence, the statistical methods are used, which are correlation and regression analysis. The theoretical part devoted to basic concepts, description of importance and functions of foreign trade, theories of external economic relations. In the second chapter a comprehensive analysis of commodity and territorial structure of foreign trade is carried out. The importance of foreign trade for balance of payments, GDP creation and foreign exchange relations is determined. The third chapter is more focused on revelation of trends influencing both exports and imports. The final fourth chapter focuses on the empirical analysis of the export and import of the Russian Federation.
Klíčová slova: export; import; foreign trade; crude oil; natural gas; Russian ruble; economic crisis

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky