Ekonomická analýza změny vozového parku z klasických na alternativní pohony

Název práce: Ekonomická analýza změny vozového parku z klasických na alternativní pohony
Autor(ka) práce: Růžičková, Tereza
Vedoucí práce: Geuss, Erik
Oponenti práce: Branžovský, Antonín
Tato diplomová práce se zabývá čistou mobilitou, která se stává jedním z aktuálních témat dnešní společnosti. Omezené zásoby ropy a stav životního prostředí vedou vlády vyspělých zemí k zavádění alternativních paliv v dopravě. Cílem práce je objasnit ekonomické náklady a užitky praktické aplikace čisté mobility a odpovědět na otázku, zda je přechod na alternativní paliva ekonomicky racionální. Tato odpověď je ovlivněna mnoha faktory a závisí na druhu alternativního paliva, na legislativním rámci dané země, povědomí společnosti a jiných. Silnou stránkou alternativního paliva CNG je hlavně nižší cena paliva stejně jako u elektromobility. Slabinou těchto paliv je nedostatečná síť plnících/dobíjecích stanic. Ekonomickou analýzou obměny vozového parku České inspekce životního prostředí je dokázáno, že za současných podmínek je méně nákladný provoz vozidla s pohonem na CNG včetně započítání společenských nákladů na vypouštěné emise.
Klíčová slova: Alternativní paliva; emise; Čistá mobilita
Název práce: ECONOMIC ANALYSIS OF CHANGE OF VEHICLE FLEET FROM CLASSIC TO ALTERNATIVE FUELS
Autor(ka) práce: Růžičková, Tereza
Vedoucí práce: Geuss, Erik
Oponenti práce: Branžovský, Antonín
This diploma thesis deals with clean mobility, which becomes one of the current topics of today's society. Limited oil reserves and the state of the environment leads the goverments of developer countries to introduce alternative fuels in transport. The aim of the thesis is to clarify the economic costs and benefits of the practical application of clean mobility and to answer the question if the using of alternative fuels is economically rational. The Response is influenced by many factors and depends on the type of alternative fuel, the legislative framework of the country, the society awareness and others. Strength of the CNG's alternative fuel is mainly the lower fuel cost as well as for electromobility. The weakness of these fuels is the insufficient accessibility network of filling / charging places. An economic analysis of vehicle fleet modification of the Czech Environmental Inspectorate demonstrates that, under the current conditions, it is less costly to operate a vehicle with CNG alternative fuel. It is valid as well when the social cost of emissions are included.
Klíčová slova: alternative fuels; emission; Clean mobility

Studijní program / obor: Hospodářská politika a správa/Ekonomika a správa životního prostředí
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra institucionální, environmentální a experimentální ekonomie