Integrace metadat datového skladu

Název práce: Integrace metadat datového skladu
Autor(ka) práce: Volf, Karel
Vedoucí práce: Matějka, Martin
Oponenti práce: Novotný, Ota
Diplomová práce se zabývá problematikou implementace byznys metadat specificky v kontextu datových skladů a Business Intelligence nástrojů. Metadata mohou poskytnout organizaci významné přínosy, pomoci vyřešit některé regulatorní požadavky a zvýšit využití BI nástrojů, a vyhnout se tak problému odmítnutí uživateli. Hlavními cíli diplomové práce jsou: návrh řešení integrace metadat dle teoretických poznatků z první části této práce a praktická implementace řešení konsolidující byznys i technická metadata v druhé části práce. V první kapitole jsou definovány cíle práce a očekávané přínosy. Ve druhé kapitole je vymezen pojem metadat a klasifikovány jednotlivé druhy a standardy. Ve třetí kapitole jsou metadata zasazena do kontextu z pohledu datové governance firmy a shrnuty analýzy trhu s nástroji pro správu metadat a datové integrace. Čtvrtá kapitola hodnotí využitelnost metadat na základě rešerše výzkumů na toto téma. Pátá kapitola popisuje jedno z možných řešení integrace metadat dle teoretických poznatků shrnutých v předcházejících kapitolách. Šestá kapitola shrnuje praktické zkušenosti z implementace řešení do prostředí pojišťovny. Hlavním přínosem práce je popis implementace reálného řešení do praxe a jeho zhodnocení.
Klíčová slova: datový sklad; business Intelligence; datová governance; metadata; správa metadat
Název práce: Metadata integration in data warehouse
Autor(ka) práce: Volf, Karel
Vedoucí práce: Matějka, Martin
Oponenti práce: Novotný, Ota
This diploma thesis aim at the implementation of metadata in the context of data warehouses and Business Intelligence. Metadata can provide significant benefits to the organization, help address regulatory requirements, and increase the use of BI tools to prevent user denial. The main goals of the diploma thesis are the metadata integration according to the theoretical knowledge from the first part of this thesis and the practical implementation of the solution of consolidating business and technical metadata in the second part of the thesis. The first chapter defines the goals of the work and the expected benefits. The second chapter defines the concept of metadata, types and standards. Chapter three provide metadata context in the perspective of company's data governance, and summarize an analytical market for metadata and data integration tools. The fourth chapter evaluates the usability of metadata based on research on the subject. The fifth chapter describes one of the possible metadata integration solutions according to the theoretical knowledge summarized in the preceding chapters. The sixth chapter summarizes the practical experience of implementing the solution into the insurance company BI environment. The main contribution of the thesis is the description of implementation of the real solution and its evaluation.
Klíčová slova: Business Intelligence; data governance; data warehouse; metadata management; metadata

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Podniková informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky