Úprava účetního výsledku hospodaření na základ daně

Název práce: Úprava účetního výsledku hospodaření na základ daně
Autor(ka) práce: Vrána, Jan
Vedoucí práce: Zelenková, Marie
Oponenti práce: Ašenbrenerová, Petra
Hlavní cíl této bakalářské práce je shrnutí problematiky stanovení základu daně z příjmů právnických osob. Práce se zabývá úpravou účetního výsledku hospodaření na základ daně skrze vyloučení daňově neuznatelných nákladů a osvobozených výnosů (příjmů), odečtení daňových odpočtů a slev na dani. V první teoretické části bakalářské práce jsou tyto položky podrobněji specifikovány, stejně tak jsou popsány odlišnosti daňových a účetních rezerv, opravných položek a odpisů. Dále jsou stručně popsány základy účetnictví dle českých právních předpisů jakožto hlavní zdroj informací při stanovení daňového základu a nutné informace o dani z příjmů právnických osob. Zjištěné informace jsou posléze aplikovány na praktickém příkladu smyšlené účetní jednotky, na kterém je demonstrován celý průběh transformace a následné vyplnění daňového přiznání z příjmů právnických osob.
Klíčová slova: účetní výsledek hospodaření; daňové přiznání; proces transformace; základ daně; daň z příjmů právnických osob
Název práce: Transformation process of economic result to the corporate tax base
Autor(ka) práce: Vrána, Jan
Vedoucí práce: Zelenková, Marie
Oponenti práce: Ašenbrenerová, Petra
The main goal of this Bachelor thesis is to summarize problematics of creation of the corporate income tax base. It deals with the transformation from the economic result to the corporate income tax base through the exclusion of non-tax deductible costs and exempt income, removal of tax base deductions and tax credits. In first theoretical part of this Bachelor thesis these concepts are described in detail. The differences between accounting and tax provisions, adjusting entries and depreciation are described too. Further the accounting basics according to Czech law are concisely described because accounting is the main source of information when determining the tax base. The basic information about corporate income tax is mentioned too. The identified information is then applied to practical example of fictive accounting entity. This entire process of transformation is demonstrated together with filing of tax declaration of corporate income tax.
Klíčová slova: economic result; corporate income tax; tax declaration; process of transformation; tax base

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 20. 2. 2017