Vývoj inkasa daně z příjmů právnických osob v ČR

Název práce: Vývoj inkasa daně z příjmů právnických osob v ČR
Autor(ka) práce: Novotná, Veronika
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kouba, Tomáš
Diplomová práce má za cíl analyzovat vývoj inkasa daně z příjmu právnických osob v České republice v letech 2006-2014. Dále má tato diplomová práce za cíl analyzovat vývoj využití odpočtů a slev v České republice za sledované období. V teoretické části se zaměřím na popis daně z příjmu právnických osob. Dále na popis odpočtů, a to jak z teoretického pohledu, tak i konkrétního popisu, jaké typy odpočtů česká legislativa umožňuje. V kapitole 1.4 bude následovat i popis slev obdobným způsobem. Následně praktická část obsahuje jak analýzu závislosti výnosu daně z příjmu právnických osob na sazbě daně z příjmu právnických osob, tak na hrubé přidané hodnotě, či na hrubém domácím produktu. V kapitole 2.2 je provedeno testování, zda hrubá přidaná hodnota, či hrubý domácí produkt ovlivňuje uplatňování odpočtů, které jsou rozdělené na různé skupiny, to jak z celkového pohledu, tak z pohledu typu právní formy, či NACE. V kapitole 2.3 je provedena obdobná analýza, nikoliv u odpočtů, nýbrž u slev.
Klíčová slova: daň z příjmu právnických osob; slevy; odpočty; HPH; HDP
Název práce: Development of corporate tax collection in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Novotná, Veronika
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kouba, Tomáš
The main aim of thesis is to analyse the development of the collection of tax on corporate income in the Czech Republic between years 2006 and 2014. The partial aim of my work is to analyse the evolution of use of deductions and tax reliefs in the Czech Republic for the mentioned period. The theoretical part of my work will focus on the description of the corporate income tax, description of deduction, and description of deductions which Czech legislation allows. In Chapter 1.4 is description of tax relief. Practical part of my work contains an analysis how dependent tax revenues from corporate income tax rate, gross value added or gross domestic product. In Chapter 2.2 is tested if gross added value or gross domestic product affects the application of deductions, which are divided into different groups - in sum, type of legal form or NACE. In Chapter 2.3 is a similar analysis for tax relief.
Klíčová slova: gross value added; deduction; gross domestic product; tax relief; corporate tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví