Oceňování a vykazování aktiv národního dědictví

Název práce: Oceňování a vykazování aktiv národního dědictví
Autor(ka) práce: Svobodová, Petra
Vedoucí práce: Zelenka, Vladimír
Oponenti práce: Svoboda, Michal
Diplomová práce se zaměřuje na problematiku oceňování a vykazování aktiv národního dědictví v účetnictví. Nejprve je zde snaha o vymezení pojmu aktiv národního dědictví a následně i kategorizace těchto položek na základě Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví, spravovaného organizací UNESCO. Tato práce se snaží upozornit na vztah kulturního a ekonomického pojetí hodnoty a následně i na rozdíl mezi těmito hodnotami a cenou, která vzniká na trhu v důsledku působení nabídky a poptávky. Poslední část je věnována problematice účtování předmětů národního dědictví. Na základě dosavadní legislativy a standardizace je zde souhrn pro ocenění a zařazení těchto položek do účetnictví, a to jak v podmínkách České republiky, tak i na poli mezinárodního výkaznictví.
Klíčová slova: cena; hodnota; aktiva; národní dědictví; IPSAS; vykazování; oceňování
Název práce: Valuation and reporting of heritage assets
Autor(ka) práce: Svobodová, Petra
Vedoucí práce: Zelenka, Vladimír
Oponenti práce: Svoboda, Michal
This thesis is focused on the issue of valuation and reporting heritage assets. At first, there is an effort to define the term heritage assets. Categorization of these items is based on World Heritage List, which is compiled by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO). The next part points to the relation between the cultural and economic concept of value, as well as the difference between these values and the price. The last part is devoted to the issue of accounting for heritage assets. Based on existing legislation and standardization, there is a summary of the options for the valuation and reporting heritage items.
Klíčová slova: assets; national heritage; price; value; IPSAS; valuation; reporting

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 25. 10. 2016