Změny ve finančním sektoru a jejich dopad na hospodářský vývoj

Název práce: Zmeny vo finančnom sektore a ich dopad na hospodársky vývoj
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca v dvoch kapitolách popisuje globálnu finančnú krízu v spojení s teóriou o rozdelení ekonomiky na finančný a reálny sektor a bližšie skúma možné kanály prenosu problémov z jedného sektoru do druhého. Pri analýze zmien, ktoré nastali v poslednej dobe a prispeli k preliatiu daných problémov vo väčšej miere, vystupuje do popredia jav budovania rozsiahleho finančného sektoru v špecifických krajinách. Tie sa potom stávajú závislými iba na ňom, sú málo diverzifikované, čo môže spôsobiť vyššiu volatilitu v ukazovateľoch ako spotreba, HDP atď., keďže sa v nich viac odrážajú pohyby z finančných trhov. S týmito skutočnosťami súvisí aj vznik offshore finančných centier, ktorými sa práca tiež zaoberá. Ďalej je rozobraná problematika zväčšovania bilančných súm bánk a nadmerné poskytovanie úverov vedúce k vysokému zadlženiu domácností. Rast ich dlhu pokračuje aj po skončení krízy a býva spájaný nielen s finančným prehlbovaním rozvíjajúcich sa krajín, ale tiež dopadom na zníženie budúceho ekonomického rastu. V pasívach finančných inštitúcii došlo k zvýšeniu pomeru zdrojov získaných veľkoobchodným financovaním, čo podnietilo rast likviditného a systémového rizika.
Klíčová slova: priestorová ekonómia; finančná kríza; veľkoobchodné financovanie; offshore finančné centrum; finančný a reálny sektor; zadlženie domácností
Název práce: Změny ve finančním sektoru a jejich dopad na hospodářský vývoj
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce ve dvou kapitolách popisuje globální finanční krizi ve spojení s teorií o rozdělení ekonomiky na finanční a reálny sektor a blíže zkoumá možné kanály přenosu problémů z jednoho sektoru do druhého. Při analýze změn, které nastaly v poslední době a přispěly k přelití daných problémů ve větší míře, vystupuje do popředí jev budování rozsáhlého finančního sektoru ve specifických krajinách. Ty se pak stávají závislými jenom na něm, jsou málo diverzifikované, což může způsobit vyšší volatilitu v ukazatelích jako spotřeba, HDP atd., jelikož se v nich více odrážejí pohyby z finančních trhů. S těmito skutečnostmi souvisí i vznik offshore finančních center, kterými se práce také zaobírá. Dále je rozebraná problematika zvětšování bilančních sum bank a nadměrné poskytování úvěrů vedoucí k vysokému zadlužení domácností. Růst jejich dluhu pokračuje i po skončení krize a bývá spojován nejen s finančním prohlubováním rozvíjejících se krajin, ale také dopadem na snížení budoucího ekonomického růstu. V pasivech finančních institucí došlo k zvýšení poměru zdrojů získaných velkoobchodním financováním, což podnítilo růst likviditního a systémového rizika.
Klíčová slova: prostorová ekonomie; finanční krize; velkoobchodní financování; zadlužení domácností; finanční a reálný sektor; offshore finanční centrum
Název práce: Changes in the financial sector and their impact on economic development
Jazyk práce: Slovensky
The bachelor thesis consists of two chapters in which it describes the global financial crisis in connection with theory of division of economy into financial and real sector, and studies possible channels that could transmit problems between them. While analyzing the changes that have occurred in the last period and which contributed to larger spillover of the problems, a fact of developing extensive financial sector emerges. There are many cases of countries that have been extremely dependent on it, therefore little diversified, which could cause high volatility of consumption, GDP etc., since these indicators mirror movements of financial markets. These facts are related to the origin of offshore financial centers, which are also discussed in the thesis. Moreover, there is examined an issue of growth in banks´ assets and excessive providing of credit that leads to larger indebtedness of households. Rise of household debt has been still continuing even after the end of crisis, and is usually connected not only with financial deepening in emerging economies, but also with negative impact on future economic growth. Liabilities of financial institutions consist of high amount of wholesale funds, which resulted in growth of liquidity and systemic risk.
Klíčová slova: wholesale funding; financial and real sector; household debt; financial crisis; spatial economics; offshore financial center

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky