Název práce: Vybrané problémy rekodifikace v daňových a účetních souvislostech s časovým odstupem
Autor(ka) práce: Görgesová, Karolína
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
Bakalářská práce se zabývá rekodifikací práva a tím, jak ovlivnila účetní i daňové právní předpisy. Cílem práce je představit vybrané problematiky, zhodnotit jejich dopady a vývoj a udělat rozbor jejich možných řešení. První část představuje problematiku bezúplatných plnění. Tvoří ji rozbor zákona o obchodních korporacích a občanského zákoníku, na který navazuje daňový a účetní rozbor řešení. Druhá část je zaměřená na výplatu a případné vracení záloh na podíl na zisku. Obsahuje rozbor zákona o obchodních korporacích a občanského zákoníku a jejich provázanost s účetními a daňovými složitostmi. Na to navazuje představení sněmovního tisku 873/0, který je znám pod názvem daňový balíček. Třetí část rozebírá problematiku základního kapitálu a rezervního fondu. Stejně jako předchozí části obsahuje analýzu zákona o obchodních korporacích a občanského zákoníku a rozbor daňových a účetních řešení. Práce je doplněna o ilustrace a názorné příklady.
Klíčová slova: záloha na podíl na zisku; zákon o obchodních korporacích; bezúplatné příjmy; rezervní fond; daňový balíček; sněmovní tisk 873/0; občanský zákoník; zákon o daních z příjmů; rekodifikace
Název práce: Selected issues of recodification in the context of tax and accounting in hindsight
Autor(ka) práce: Görgesová, Karolína
Vedoucí práce: Molín, Jan
Oponenti práce: Králíček, Vladimír
The bachelor thesis deals with law recodification as well as its impact on accounting and tax legal regulations. The aim is to present certain selected issues, assess their impacts and development, and analyse their possible solutions. The first part introduces the issue of gratuitous income. It consists of the analyses of the Business Corporations Act and the Civil Code, followed by a tax and accounting analysis of the solution. The second part focuses on the payment or possible return of profit sharing advancements and contains the analysis on the Business Corporations Act and the Civil Code and their link to the existing accounting and tax complexities. Related to the former is the publication of Chamber of Deputies print No 873/0, known as the Tax Package. The third part deals with the issues of authorized capital and contingency fund. Similarly to the former ones, this part also presents analyses of the Business Corporations Act and the Civil Code as well as tax and accounting solutions. The thesis also features illustrations and graphic examples.
Klíčová slova: Chamber of Deputies print 873/0; tax package; gratuitous income; profit sharing income; Civil Code; Business Corporations Act; contingency fund; Income Tax Act; recodification

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 22. 9. 2016