Analýza trhu platebních karet v České republice

Název práce: Analýza trhu platebních karet v České republice
Autor(ka) práce: Tomčík, Alexandr
Vedoucí práce: Hoffman, Andrej
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
Tématem bakalářské práce je analýza dostupných dat o trhu platebních karet v ČR v letech 2001-2016. Teoretická část práce se zaměřuje na historii platebních karet a kdy se poprvé dostaly na území České republiky. Dále rozděluje platební karty do několika skupin podle druhu či použité technologie. Hlavním cílem práce je zjistit, jak se vyvíjel karetní trh, která ze společností Visa nebo MasterCard má hlavní podíl na vydávaných platebních kartách a kvantifikovat parametry bezhotovostních plateb v ČR. Z důvodu podobné rozvinutosti bezkontaktního placení je část práce určena srovnání se Slovenskou republikou. Poslední kapitola představuje současné varianty mobilního placení v několika zemích světa a dostupné možnosti v ČR.
Klíčová slova: NFC; platební karty; bezkontaktní placení; MasterCard; Visa; mobilní placení
Název práce: Analysis of the payment card market in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Tomčík, Alexandr
Vedoucí práce: Hoffman, Andrej
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
The subject of this bachelor thesis is the analysis of availible data on the payment card market in the Czech Republic in years 2001 to 2016. The theoretical part focuses on the history of payment cards and when they first appeared in the territory of the Czech Republic. It further divides payment cards into several groups according to the type or technology used. The purpose of the thesis is to find out how the card market has developed, wheter Visa or MasterCard has the major share of the issued payment cards and to quantify the parameters of non-cash payments in the Czech Republic. Due to the similar level of development of contactless payment in both countries, part of the work is intended to be compared with the Slovak Republic. The last chapter presents current variants of mobile payment in several world countries and available options in the Czech Republic.
Klíčová slova: NFC; MasterCard; contactless payment; Visa; payment cards; mobile payment

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví