Efektivita u daňového dokazování u daně z příjmu a daně z přidané hodnoty

Název práce: Efektivita u daňového dokazování u daně z příjmu a daně z přidané hodnoty
Autor(ka) práce: Koprdová, Nikoleta
Vedoucí práce: Francírek, František
Oponenti práce: Vančurová, Alena
Diplomová práce poukazuje na problém vyšších než nutných vyvolaných nákladů zdanění u daní z příjmů a u daně z přidané hodnoty v procesu dokazovaní a poskytuje analýzu příčin jejich vzniku. Práce se zaměřuje na náročnost dokazování v daňovém řízení a poskytuje výčet správcem daně nejčastěji vyžadovaných důkazních prostředků. V diplomové práci jsou použity zejména metody analýzy a syntézy z poznatků zjištěných z literatury a taky z dotazníkového a archivního průzkumu. Výsledkem práce je, že důslednou archivací veškerých důkazních prostředků u jedné z daní by došlo k podstatnému zefektivnění procesu dokazování i u daně druhé. Doporučením z toho vyplývajícím je tvorba archivu, resp. samostatné složky, kde si daňový subjekt předem vede evidenci veškerých podkladů a důkazních prostředků, které by pomohly k objasnění případných nesrovnalostí vznikajících správci daně, což by mělo za následek i snížení vyvolaných nákladů vznikajících v důkazním řízení.
Klíčová slova: daň z přidané hodnoty; daň z příjmu; důkazní prostředky; daňové řízení; efektivita; vyvolané náklady; správce daně; dokazování
Název práce: Efficiency of tax proofing for income tax and value added tax
Autor(ka) práce: Koprdová, Nikoleta
Vedoucí práce: Francírek, František
Oponenti práce: Vančurová, Alena
The diploma thesis points out the problem of higher than necesary compliance costs of taxation on income tax and value added tax in the proofing process and it provides an analysis of the causes of this indirect administrative costs. The thesis is focused on difficult proofing process in tax proceedure and provides most frequently required proper evidence by tax authories. Methods of analysis and synthesis from is used in the diploma thesis. These are the findings from literature, questionnaire and archive survey. The outcome of the thesis is that by consistent archiving of all proper evidence used on income tax, can significantly improve the proofing proces used on value added tax and vice versa. The recommendation is to create an separate archive where the tax entity keeps the all primary documents and proper evidence, which would also have the effect on reduction the compliance costs incurred in the tax proceeding.
Klíčová slova: tax authority; income tax; value added tax; compliance costs; effectiveness; proofing; tax procedure; proper evidence

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví