Vliv hospodářské krize na distorzi mezi efektivní a statutární sazbou daně v ČR

Název práce: Vliv hospodářské krize na distorzi mezi efektivní a statutární sazbou daně v ČR
Autor(ka) práce: Zavadilová, Dominika
Vedoucí práce: Kubátová, Květa
Oponenti práce: Beneš, Jonáš
Diplomová práce na téma Vliv hospodářské krize na rozdíl mezi efektivní a statutární sazbou daně v ČR se zabývá problematikou výše efektivní a nominální sazby daně z příjmů právnických osob v průběhu hospodářské krize, konkrétně v rozmezí roků 2006 a 2015. Práce se zabývá příčinami rozdílů výší těchto sazeb v průběhu jednotlivých let krize a dochází i k porovnání České republiky se státy Evropské unie. Nejdříve je v práci zmíněna problematika týkající se poslední hospodářské krize nejen v globálním měřítku, ale také z hlediska České republiky. Dále je uvedena základní charakteristika daně z příjmů právnických osob, jaký je její podíl na celkovém zdanění v průběhu let a jaké proběhly nejdůležitější změny v zákonu o daních z příjmů v České republice v jednotlivých letech. Na závěr dochází k zobrazení vývoje implicitní a statutární sazby daně a analýze rozdílů mezi těmito dvěma sazbami.
Klíčová slova: statutární daňová sazba; efektivní daňové sazby; implicitní daňové sazby; daň z příjmů právnických osob; hospodářská krize
Název práce: The impact of the economic crisis on the difference between the effective and statutory tax rate in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Zavadilová, Dominika
Vedoucí práce: Kubátová, Květa
Oponenti práce: Beneš, Jonáš
The diploma thesis on topic The impact of the economic crisis on the difference between the effective and statutory tax rate in the Czech Republic deals with the issue above the nominal and effective tax rates on corporate income during the economic crisis, specifically between years 2006 and 2015. The thesis deals with the causes of these differences between rates during each year of the crisis, and there is also comparison among the Czech Republic and European Union countries. First the work mentioned problems related to the last economic crisis, not only globally but also in terms of the Czech Republic. The following is a basic characteristic of the tax on corporate income, the share of total taxes over the years and the most important changes in the Law on Income Tax in the Czech Republic in individual years. In conclusion there is displayed the development of implicit and statutory tax rates and an analysis of the differences between these two rates.
Klíčová slova: statutory tax rate; effective tax rates; implicit tax rates; corporate tax; economic crisis

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví