BEPS a jeho dopad na daňový systém České republiky

Název práce: BEPS a jeho dopad na daňový systém České republiky
Autor(ka) práce: Chrien, Kristián
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kouba, Tomáš
Cílem diplomové práce je analyzovat opatření BEPS pro oblast digitální ekonomiky v návaznosti na relevantní opatření vztahujících se k tomuto sektoru ekonomiky. V první části práce je charakterizován digitální sektor a jeho klíčové obchodní modely. Dále jsou popsány hlavní rizika v oblasti přímého a nepřímého zdanění. V druhé části práce jsou analyzována speciální opatření BEPS vztahující se k sektoru digitální ekonomiky a také další opatření, které souvisí digitální ekonomikou. Třetí část práce popisuje opatření pro digitální sektor v rámci iniciativy Anti-BEPS, která vznikla na půdě Evropské unie. Popisuje opatření v rámci Direktivy proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem ATAD ve třech nových oblastech, které projekt BEPS neřeší. Tato část se také zabývá opatřeními obsaženými v Směrnici o administrativní spolupráci DAC a Akčním plánem EU pro spravedlivé a účinné zdanění příjmů právnických osob. Poslední kapitola se věnuje analýze navrhovaných řešení z pohledu České republiky. Modeluje konkrétní opatření v rámci stálé provozovny a srážkové daně na sektor digitální ekonomiky v ČR, konkrétně na oblast web hostingu. Cílem je vyčíslit možný dopad na výběr daní z transakcí spadajících do web hostingového modelu podnikání.
Klíčová slova: DAC; ATAD; Nexus; stála provozovna; digitální ekonomika; BEPS akce č. 1
Název práce: BEPS and its impact on the tax system of the Czech Republic
Autor(ka) práce: Chrien, Kristián
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kouba, Tomáš
The aim of this diploma thesis is to analyze the BEPS measures for the digital economy in connection with the relevant measures related to this sector of the economy. The first part of the thesis characterizes the digital sector and its key business models. The main risks in the field of direct and indirect taxation are described below. The second part of the thesis analyzes the BEPS special measures related to the digital economy sector as well as other measures related to the digital economy. The third part of the thesis describes measures for the digital sector within the framework of the Anti-BEPS initiative, which took place in the European Union. Describes measures under the ATAD Anti-Tax Avoidance Directive in three new areas not addressed by the BEPS project. This section also addresses the measures contained in the DAC Administrative Cooperation Directive and the EU Action Plan for Fair and Efficient Taxation of Corporate Income. The last chapter deals with the analysis of proposed solutions from the point of view of the Czech Republic. It models specific measures within a permanent establishment and withholding tax on the digital economy sector in the Czech Republic, specifically on the field of web hosting. The goal is to quantify the possible impact on tax collection from transactions falling within the web hosting business model.
Klíčová slova: ATAD; Digital economy; Nexus; permanent establishment; DAC; BEPS action 1

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví