Efekty kvantitativního uvolňování v USA, Japonsku, Eurozóně a Velké Británii

Název práce: Efekty kvantitativního uvolňování v USA, Japonsku, Eurozóně a Velké Británii
Autor(ka) práce: Novoselova, Ksenia
Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Jakl, Jakub
Práce je zaměřená na problematiku efektů působení nekonvenční monetární politiky, tzv. kvantitativního uvolňování v USA, Japonsku, Eurozóně a Velké Británii pomocí empirické analýzy událostí spojených s kvatitativním uvolňováním a velkého BVAR modelu. V teoretické části jsou popsány transmisní mechanismy platné při úrokových sazbách blízkým nule za použití konvenční monetární politiky a kanály působení nekonvenční monetární politiky. V praktické části jsou analyzovány dopady události spojených s kvantitativním uvolňováním ve všech zkoumaných ekonomikách pomocí empirického pozorování reakcí úrokových sazeb na každou z událostí. Na základě výsledků empirické analýzy dále jsou prozkoumány širší ekonomické efekty kvantitativního uvolňování za použití velkého BVAR modelu a následně vyvozen závěr.
Klíčová slova: nekonvenční monetární politika; QE; BVAR model; programy nákupů aktiv; nulové úrokové sazby; rebalanční kanál; signální kanál; dlouhodobé úrokové míry; kvantitativní uvolňování
Název práce: The effects of quantitative easing on the USA, Japan, Eurozone and Great Britain
Autor(ka) práce: Novoselova, Ksenia
Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Jakl, Jakub
This master thesis aims to describe problematics of the effects of unconventional monetary policy, also known as quantitative easing, on economics of USA, Japan, Eurozone and Great Britain, by using empirical analysis of events related to quantitative easing and large BVAR model. In theoretical part of the thesis there are described transmission mechanisms of conventional monetary policy still effective in conditions of interest rates close to zero, as well as channels of unconventional monetary policy. Practical part of the thesis demonstrates analysis of impact of events related to quantitative easing in all the in-scope economics by applying a method of empirical observation of interest rates reactions on every event. Further, based on the received results of the empirical analysis, broader economic effects of quantitative easing are examined by using large BVAR model and afterwards the conclusion is made.
Klíčová slova: unconventional monetary policy; portfolio channel; signaling channel; BVAR model; zero-bound interest rates; assets purchase programs; quantitative easing; QE; long-term interest rates

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky