Název práce: Reakce hypotečního trhu ČR na změny pravidel pro poskytování úvěrů v období června 2016 až května 2017
Autor(ka) práce: Petrouš, František
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Marková, Jana
Zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, doporučení České národní banky v oblasti poskytování hypotečních úvěrů a nový zákon o spotřebitelském úvěru výrazně změnily podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů spotřebitelům. Náplní této práce je popsání těchto jednotlivých opatření v širších souvislostech, specifikování konkrétních oblastí, v kterých musely banky zareagovat, a především porovnání výsledných metodických změn, které se následně týkají konečného spotřebitele, jenž úvěr poptává, s vyzvednutím odlišností, neobvyklých metodických postupů a nestandardností jednotlivých bank. Mimo jiné se dočtete, jaké poslední dvě banky stále poskytují tzv. bezpříjmové hypotéky (Equabank a mBank), kde lze získat úvěr přes 90% LTV (Komerční banka, Hypoteční banka) nebo jaké jsou postoje bank k financování nemovitostí k následnému pronájmu.
Klíčová slova: LTV; nový zákon o spotřebitelském úvěru; doporučení České národní banky; hypoteční úvěr; Hypotéka
Název práce: Reactions of Czech Mortgage Market on Changes in Rules of Providing Loans from June 2016 to May 2017
Autor(ka) práce: Petrouš, František
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Marková, Jana
Through the last year, czech bank morgage market was influenced by three diferent changes. First was change in paying of tax for transfering real estates, and the others were new law about consumer´s loan and recommendations of Czech national bank for banks providing morgages. This thesis describes thoose changes and specifies sections, where banks had to react. The main goal is to monitore development of conditions offered to consumer and find some banks which are able to do some kind of loan, that the others aren´t. You can read, which last two banks offer morgages without verifying of incomes (mBank, Equabank), which are able to provide higher loan than 90% LTV and how do banks appraise providing loans for real estate for further renting.
Klíčová slova: Recommendations of Czech national bank; LTV; New law about consumer´s loan; Mortgage; Mortgage loan

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky