Komparace daňových systémů České republiky a vybraných zemí EU

Autor(ka) práce: Čamajová, Martina
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Vančurová, Alena
Bakalářská práce pojednává o vybraných daňových systémech zemí Evropské unie, kterými jsou Česká republika, Slovenská republika a Švédsko. Hlavní cíl práce je komparativní analýza vybraných daňových systémů. První část bakalářské práce je věnována teoretickým znalostem daňové problematiky. V druhé části jsou charakterizovány jednotlivé daňové systémy a třetí část je založena na komparaci jednotlivých daňových systémů prostřednictvím vybraných makroekonomických ukazatelů, kterými jsou daňový mix, daňový výnos, daňová kvóta a v poslední řadě velikost daňového břemena poplatníka.
Klíčová slova: daňová kvóta; Švédsko; daňový mix; daňový systém; Slovenská republika; Česká republika
Název práce: Comparison of tax systems of the Czech Republic with the selected EU countries
Autor(ka) práce: Čamajová, Martina
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Vančurová, Alena
The bachelor thesis deals with selected tax systems of the European Union countries, namely the Czech Republic, the Slovak Republic and Sweden. The main aim of the thesis is a comparative analysis of selected tax systems. The first part of the bachelor thesis is devoted to the theoretical knowledge of tax issues. In the second part, individual tax systems are characterized and the third part is based on the comparison of individual tax systems through selected macroeconomic indicators such as the tax mix, tax revenue, tax quota and, lastly, the size of the tax burden of the taxpayer.
Klíčová slova: Sweden; Slovak Republic; tax quota; Czech Republic; tax system; tax mix

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví